Opieka nad niemowlakiem wg koncepcji NDT Bobath

W czerwcu 2019 odbyły się dwa spotkania na temat opieki nad niemowlęciem w zgodzie z koncepcją NDT Bobath. W ramach projektu mikrograntowego Aktywna Oława, przy współpracy z Miastem Oława oraz Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego, można było nieodpłatnie skorzystać z wiedzy i umiejętności certyfikowanego terapeuty.

Zbieranie wywiadu
Zbieranie wywiadu

Niby każdy z nas wie, jak zajmować się niemowlakiem. No przecież karmisz, przytulasz, nosisz (lub nie), przewijasz, przebierasz, czasem kąpiesz, zmieniasz jakieś pieluchy. Prościzna!

A może jednak nie?

Spotkanie

Spotkanie było podzielone na dwie części, część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna odbyła się z początkiem czerwca, praktyczna z końcem miesiąca. Z uwagi na chrzciny malucha nie mogłam wziąć udziału w pierwszej części, ale cieszę się, że mogłam już uczestniczyć w zajęciach praktycznych.

Każdy miał okazję czegoś się nauczyć
Każdy miał okazję czegoś się nauczyć

Zajęcia praktyczne były podzielone na dwie grupy. Każda grupa miała godzinę, w trakcie której prowadząca miała okazję poćwiczyć z każdym rodzicem i dzieckiem. A ćwiczyliśmy obroty, podnoszenie, czy też przewijanie. Niby takie proste, a okazuje się, że możemy nieświadomie działać na szkodę dziecka, ale i swoją. Do każdego malucha fizjoterapeutka podchodziła indywidualnie, rozmawiała z rodzicami, słuchała ich obaw, wątpliwości, rzeczowo odpowiadała na pytania.

Uważam, że te rzeczy, których można było nauczyć się na tych zajęciach, powinni uczyć nas już w szpitalu. Ewentualnie powinna nam, młodym rodzicom, uświadamiać je położną środowiskowa przychodząca na wizyty po porodzie. Wiele by to ułatwiło. A może, gdyby tak na jedną wizytę przychodził fizjoterapeuta?

Koncepcja Bobath

Terapia NDT Bobath, czyli z ang. neuro-developmental treatment – terapia neuro-rozwojowa, została stworzona w latach 40 XX wieku przez małżeństwo Bertę i Karla Bobath (od ich nazwiska pochodzi też nazwa metody). Później została ona rozwinięta przez szwajcarską lekarkę, specjalistkę w pediatrii Elsbeth Koeng
i współpracującą z nią fizjoterapeutkę Mary Quinton z Ośrodka Bobathów w Londynie.

Celem tej metody jest edukacja właściwej kontroli motorycznej w różnych środowiskach (np. na piłce), co zwiększa zaangażowanie i jest praktycznym ćwiczeniem samoobsługi pacjenta.

Nie jestem specjalistą, dlatego polecam informacji na temat tej metody poszukać na innych specjalistycznych portalach. Przykładowo, więcej informacji możecie znaleźć tutaj:

Metoda NDT-Bobath

NDT Bobath – cele, zasady i założenia metody

Prowadząca

“zajęcia” indywidualne

Marta Orzechowska jest fizjoterapeutą, certyfikowanym terapeutą koncepcji NDT Bobath. Prowadzi własną działalność PUERI Rehabilitacja Marta Orzechowska. Marta jest mgr fizjoterapii, absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Fizjoterapia. Specjalizuje się w pracy z niemowlakami oraz starszymi dziećmi. Pierwsze doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała w 2012 roku w Ośrodku Hipoterapii i Terapii NDT-Bobath “Sobieska”, gdzie uzyskała tytuł instruktora rekreacji ruchowej z hipoterapii. Cały czas podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach i kursach.

Podsumowanie

Mimo, że Miłuś jest trzecim bobasem w mojej matczynej karierze, także i ja wyniosłam dla nas coś wartościowego z tego spotkania. Dowodzi to temu, że naprawdę warto słuchać, uczyć się i nabywać doświadczenia. A wszystko po to, by lepiej dbać o siebie i nasze dzieci.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top