Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzony jest od 1 sierpnia 1990 r., kiedy to 29 państw, w tym Polska, podpisało tzw. Deklarację Innocenti WHO i UNICEF – w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W Polsce jest organizowany od 18 lat. Większość krajów obchodzi ten czas w pierwszym tygodniu sierpnia. W tym roku również Oława dołączyła do obchodów.
Oficjalny termin obchodów akcji w Polsce to 26 maja – 1 czerwca, ze względu na to, że w Polsce 1-7 sierpnia to czas uroczystości związanych między innymi z Powstaniem Warszawskim. Polskie obchody mieszczą się pomiędzy dwoma ważnymi świętami – Dniem Matki i Dnie Dziecka.
W tym roku trochę wyłamałyśmy się z Olą i włączyłyśmy się nie w polskie, ale w światowe obchody Tygodnia Promocji Karmienia Piersią i w dniach 1-3 sierpnia zorganizowałyśmy szereg spotkań. Chcę Wam tu pokazać, co, z kim i jak było w poszczególne dni.
1 sierpnia 2019
W czwartek rozpoczęłyśmy obchody poprzez otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Agaty Poznańskiej z Brzegu. Projekt Agaty pt. „Mleczna Moc” pokazuje piękno nie tylko kobiety, ale także samego procesu karmienia piersią. W czasie, gdy odczuwa się pewną nagonkę na kobiety karmiące publicznie, uważam, że wernisaż ze zdjęciami tego typu jest niezwykle istotny. Jeśli nie udało się Wam wybrać do Centrum Sztuki w dniach 1-3 sierpnia, to spieszę donieść, że wystawę wciąż można obejrzeć w Centrum! Zostaje ona jeszcze w Oławie do dnia 15go sierpnia.
2 sierpnia 2019
W piątek rano zaczęłyśmy od tzw. kręgu opowieści laktacyjnych. Każda z nas miała okazję podzielić się swoją historią, swoimi obawami, radością. Krąg opowieści to wsparcie, zrozumienie, akceptacja. Dla nas, naszych emocji, przeżyć. Tuż po porodzie zaczyna się zwracać uwagę głównie na malucha. Mama schodzi na dalszy plan, a przecież mama jest ważna! Mama, kobieta, ja! Targają nią niesamowite emocje, z którymi nierzadko wcale nie jest łatwo nam sobie poradzić.
Warto mówić, dzielić się, wspierać.
NDT Bobath
Tymczasem wieczorem Marta Orzechowska, terapeutą NDT Bobath, rozmawiała z nami o opiece nad niemowlakiem właśnie wg koncepcji NDT Bobath. Dlaczego trzeba zwracać uwagę na to, jak nosimy, przewijamy, czy podnosimy nasze dzieci. Kiedy zacząć odwracać maleństwo na brzuszek, kiedy powinno siedzieć, raczkować, itp.
W dobie internetu, mimo łatwego dostępu do informacji, pojawia się problem, jak znaleźć informację dobrą, rzetelną i prawdziwą. Dlatego warto słuchać specjalistów, spotykać się z nimi, korzystać z ich wiedzy i umiejętności.
3 sierpnia 2019
GOŚĆ SPECJALNY
Naszym GOŚCIEM SPECJALNYM była Pani KATARZYNA OLEŚ, autorka książki „Poród naturalny”, niezależna położną z ogromnym doświadczeniem i prezes Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni. Pani Kasia dyskutowała, odpowiadała na nasze pytania, dzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniem, a nawet planami względem kolejnej książki. Poruszyliśmy różne tematy, od książek, poprzez poród, połóg i karmienie piersią, aż do polskiego systemu zdrowia, środowiska ginekologicznego i życia w ogóle. Pani Kasia to niezwykle ciepła, doświadczona i serdeczna osoba, która chętnie dzieli się swoją wiedzą. Wspaniale słuchało się kogoś, kto z pasją opowiada o swojej pracy.
Rola mężczyzny w tworzeniu rodziny
Wielopieluchowanie
Prelekcją, obecnością oraz upominkami do losowania wsparła nas również nasza oławska Rodzina Eko. Mogliśmy posłuchać o wielorazowych pieluchach, czy też wkładkach laktacyjnych. Jestem przerażona ilością i pieluch wielorazowych i całego tego ekwipunku! 😉
LOSOWANIE
Dzięki naszym darczyńcom mogłyśmy na koniec tych trzech bogatych w spotkania, wrażenia i emocje dni, rozlosować kilkanaście upominków. Wszystkie trafiły już w ręce wylosowanych szczęśliwców. 🙂
Dziękujemy (kolejność przypadkowa):
- LaktoPołożna Estera Michalak
- Asja Michnicka – Mama na roślinach
- Pełne Zdrowia
- Rodzina Eko
- Souvre Polska
- Medela Polska
- Katarzyna Oleś
- Bocianek
- Anna Maskiewicz
Podsumowanie
Mimo, że w spotkaniach wzięło mniej osób niż miałyśmy nadzieję, to i tak poznałyśmy sporo niezwykłych kobiet, ich historie i przeżycia. Ogromnie Wam za to dziękujemy! Centrum Sztuki w Oławie pięknie nas ugościło. Nabyłyśmy nowych umiejętności, kompetencji. Mimo, że karmienie piersią czy dobry poród powinno się promować każdego dnia, to Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią jest potrzebny. To idealna okazja do jeszcze głośniejszego poruszania ważnych tematów. Zwłaszcza dla nas kobiet.
Za rok wrócimy z kolejnymi ciekawymi propozycjami spotkań. Lepiej przygotowane, doświadczone. I liczymy na Waszą obecność! 🙂