10 pytań do #60: Małgorzaty Bykowskiej, germanistki i niderlandystki

Małgorzata Bykowska – germanistka i niederlandystka, mama dwójki dzieci. Prowadzi Akademię Języka Niemieckiego w Krainie Mowy w Siechnicach i organizuje kursy Języka Niemieckiego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Realizuje program szkolny przy pomocy autorskiej metody, której głównym założeniem jest łączenie nauki z doskonałą zabawą i prawdziwą komunikacją.

Język niemiecki kolorowo i wesoła, fo.t archiwum prywatne Małgorzaty Bykowskiej
Język niemiecki kolorowo i wesoło, fot. archiwum prywatne Małgorzaty Bykowskiej

1. Wzięłam sprawy we własne ręce, bo…

nie chciałam się ograniczać do jednego etatu, jednego miejsca pracy, jednej grupy docelowej. Obecnie uczę w trzech przedszkolach, pięciu firmach i organizuję kursy dla uczniów szkoły podstawowej. Moi uczniowie mają zatem od 2 do 60 lat.😊 Bardzo lubię się „przezbrajać” i podejmować na nowo różne wyzwania i pracować na różnych poziomach. Praca w korporacji niestety nie dawała mi takich możliwości.

2. Dzień organizuję sobie…

U mnie wszystko zawsze musi przebiegać według ściśle określonego planu. Praca, rodzina i sport, który jest moim hobby. Każdego dnia zmieniają się tylko godziny i kolejność tych czynności. 😊

3. Na co dzień napędza mnie…

obecnie przede wszystkim praca. Jestem perfekcjonistką. Tzn. wszystko, co robię, robię, robię na 100 procent. Do każdej lekcji, w każdej grupie, którą uczę, podchodzę indywidualnie, dlatego zawsze bardzo dużo czasu poświęcam na przygotowanie. Najbardziej kreatywna jest dla mnie praca z przedszkolakami. Chcę rozwijać dwujęzyczność dzieci podczas zajęć, dlatego posługuję się wyłącznie językiem niemieckim. Użycie to jest zawsze kontekstowe, na bazie przedmiotu, zabawki, puzzli, obrazka, poprzez zabawę i wielokrotne odtwarzanie tych samych zwrotów, co sprawia, że nawet 2- lub 3-letnie dzieci nie mają problemów ze zrozumieniem, powtarzaniem i zapamiętywaniem. W domu mam cały magazyn pełen pomocy naukowych: zabawek, puzzli, naklejek, kart obrazkowych i wciąż tworzę nowe. 😊

4. Największe wyzwanie w moim życiu to…

ogarnięcie pracy, dzieci, sportu i rodziny. 😊

5. W swoim życiu najbardziej cenię sobie…

to, jakie ono jest teraz. Mam pracę, którą bardzo lubię, i która daje mi dużą satysfakcję. Mam też wspaniałą rodzinę.

6. Siłę czerpię z…

sportu. Regularnie chodzę na różnego rodzaju treningi grupowe oraz biegam. Aktywność fizyczna dodaje mi po prostu sił witalnych i napędza do działania.

7. Gdybym nie robiła tego, co robię teraz…

pewnie pracowałabym jako Project Manager i kolorowałabym tabelki w Excellu.

8. Na moim “podwórku” brakuje mi…

czyli w Siechnicach, właściwie niczego mi nie brakuje. Mamy tu na miejscu wszystko, co jest nam niezbędne na co dzień do życia.

9. Macierzyństwo to…

sens życia. Radość, miłość i pełnia szczęścia.

10. Macierzyństwo nauczyło mnie…

bardzo dobrej organizacji czasu i wielofunkcyjności. 😊

Małgorzata Bykowska z córką, fot. archiwum prywatne
Małgorzata Bykowska z córką, fot. archiwum prywatne

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top