Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią 2019

Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzony jest od 1 sierpnia 1990 r., kiedy to 29 państw, w tym Polska, podpisało tzw. Deklarację Innocenti WHO i UNICEF – w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W Polsce jest organizowany od 18 lat. Większość krajów obchodzi ten czas w pierwszym tygodniu sierpnia. W tym roku również Oława dołączyła do obchodów.

Oficjalny termin obchodów akcji w Polsce to 26 maja – 1 czerwca, ze względu na to, że w Polsce 1-7 sierpnia to czas uroczystości związanych między innymi z Powstaniem Warszawskim. Polskie obchody mieszczą się pomiędzy dwoma ważnymi świętami – Dniem Matki i Dnie Dziecka.

W tym roku trochę wyłamałyśmy się z Olą i włączyłyśmy się nie w polskie, ale w światowe obchody Tygodnia Promocji Karmienia Piersią i w dniach 1-3 sierpnia zorganizowałyśmy szereg spotkań. Chcę Wam tu pokazać, co, z kim i jak było w poszczególne dni.

autorki całego zamieszania
autorki całego zamieszania

1 sierpnia 2019

W czwartek rozpoczęłyśmy obchody poprzez otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Agaty Poznańskiej z Brzegu. Projekt Agaty pt. “Mleczna Moc” pokazuje piękno nie tylko kobiety, ale także samego procesu karmienia piersią. W czasie, gdy odczuwa się pewną nagonkę na kobiety karmiące publicznie, uważam, że wernisaż ze zdjęciami tego typu jest niezwykle istotny. Jeśli nie udało się Wam wybrać do Centrum Sztuki w dniach 1-3 sierpnia, to spieszę donieść, że wystawę wciąż można obejrzeć w Centrum! Zostaje ona jeszcze w Oławie do dnia 15go sierpnia.

Ola Witkowska w obiektywie Agaty Poznańskiej/ Projekt
Ola Witkowska w obiektywie Agaty Poznańskiej/ Projekt “Mleczna Moc”
Po otwarciu wystawy i rozpoczęciu wydarzeń Światowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią razem z Olą miałyśmy okazję porozmawiać z mamami o karmieniu piersią i jego różnych odcieniach. Są mamy, które karmią bez jakichkolwiek problemów, kłopotów, mleko leje im się strumieniami, piersi nie bolą (albo bolą krótko), dziecko pięknie się przystawia, ssie jak szalone i w ogóle “miód, cud, orzeszki”. Są jednak sytuacje, gdzie karmienie piersią nie jest wcale łatwe, a droga do pełnego “sukcesu” bywa długa i kręta. Warto o tym mówić, warto szukać pomocy i warto tę pomoc ofiarowywać. Nie bójmy się prosić o pomoc przy czymś tak ważnym jak karmienie piersią. Zachęcam także do zajrzenia do wpisu właśnie o tym, gdzie w naszej okolicy można szukać pomocy w temacie karmienia piersią.
przerwa techniczna :-)
przerwa techniczna 🙂
Druga przerwa (no dobra, któraś z kolei) ;-)
Druga przerwa (no dobra, któraś z kolei) 😉
A chwilę po 18:00 Ania Bartoszewska przeprowadziła dla nas wykład na temat fizjoterapii po porodzie. Ania odpowiadała między innymi na pytania, dlaczego każda z rodzących powinna odwiedzić fizjoterapeutę. Czego na takiej wizycie możemy oczekiwać, co nas czeka i czy jest się czego bać. 😉
Ważne, żeby mamy nie zapominały o sobie!
Ważne, żeby mamy nie zapominały o sobie!

2 sierpnia 2019

W piątek rano zaczęłyśmy od tzw. kręgu opowieści laktacyjnych. Każda z nas miała okazję podzielić się swoją historią, swoimi obawami, radością. Krąg opowieści to wsparcie, zrozumienie, akceptacja. Dla nas, naszych emocji, przeżyć. Tuż po porodzie zaczyna się zwracać uwagę głównie na malucha. Mama schodzi na dalszy plan, a przecież mama jest ważna! Mama, kobieta, ja! Targają nią niesamowite emocje, z którymi nierzadko wcale nie jest łatwo nam sobie poradzić.

Warto mówić, dzielić się, wspierać.

Miłuś też słuchał :-)
Miłuś też słuchał 🙂
Po opowieściach przeszłyśmy do tematu mitów laktacyjnych, o których opowiedziała Ola Witkowska. Mimo XXI-go wieku jest ich wciąż całe mnóstwo!

NDT Bobath

Tymczasem wieczorem Marta Orzechowska, terapeutą NDT Bobath, rozmawiała z nami o opiece nad niemowlakiem właśnie wg koncepcji NDT Bobath. Dlaczego trzeba zwracać uwagę na to, jak nosimy, przewijamy, czy podnosimy nasze dzieci. Kiedy zacząć odwracać maleństwo na brzuszek, kiedy powinno siedzieć, raczkować, itp.

W dobie internetu, mimo łatwego dostępu do informacji, pojawia się problem, jak znaleźć informację dobrą, rzetelną i prawdziwą. Dlatego warto słuchać specjalistów, spotykać się z nimi, korzystać z ich wiedzy i umiejętności.

Marta Orzechowska
Marta Orzechowska

3 sierpnia 2019

W sobotę za działo się bardzo dużo! Zaczęliśmy od spotkania z Anną Maskiewicz, terapeutą, która rozmawiała z nami na temat terapii manualnej Toma Bowena. Zastanawialiśmy się, czy droga do zdrowia może być prosta. XXI wiek stawia przed nami sporo nowych wyzwań, coraz częściej okazuje się, że w tym pędzie warto się zatrzymać.
Anna Maskiewicz i terapia naturalna techniką Bowena
Anna Maskiewicz i terapia naturalna techniką Bowena
Pośród firm, które nas nieodpłatnie wsparły i zaprezentowały się była np. firma Souvre Polska, reprezentowana przez Jakuba Staszczyszyna i Magdalenę Soluch-Ciepłą.
Souvre Polska
Souvre Polska

GOŚĆ SPECJALNY

Naszym GOŚCIEM SPECJALNYM była Pani KATARZYNA OLEŚ, autorka książki “Poród naturalny”, niezależna położną z ogromnym doświadczeniem i prezes Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni. Pani Kasia dyskutowała, odpowiadała na nasze pytania, dzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniem, a nawet planami względem kolejnej książki. Poruszyliśmy różne tematy, od książek, poprzez poród, połóg i karmienie piersią, aż do polskiego systemu zdrowia, środowiska ginekologicznego i życia w ogóle. Pani Kasia to niezwykle ciepła, doświadczona i serdeczna osoba, która chętnie dzieli się swoją wiedzą. Wspaniale słuchało się kogoś, kto z pasją opowiada o swojej pracy.

W kręgu z Katarzyną Oleś
W kręgu z Katarzyną Oleś
Nasze działania wsparła także Pani Małgorzata Karwińska, z firmy Nika Brafitting. Pani Małgosia przypomniała nam o naszych biustach, które razem z nami przeżywają tyle rzeczy, dobrych i złych. Nie zapominajmy o pielęgnacji i odpowiedniej bieliźnie! Biust ma nam służyć i nas cieszyć długie lata. 🙂
Małgorzata Karwńska NIKA
Małgorzata Karwńska NIKA
Pani Justyna Błażejewska z Pełne Zdrowia, z którą miałam przyjemność przeprowadzić pewnego razu wywiad, również udzieliła nam wsparcia. Jej obecność, krótka prelekcja oraz zasponsorowana do losowania nagroda to tylko niektóre rzeczy, za które jesteśmy wdzięczne Pani Justynie. 🙂
Justyna Błażejewska | Pełne Zdrowia
Justyna Błażejewska | Pełne Zdrowia

Rola mężczyzny w tworzeniu rodziny

Krzysztof Konik zajmuje się on od ponad 30 lat procesami zarządzania: tworzeniem relacji międzyludzkich, budowaniem efektywnych zespołów, radzeniem sobie ze stresem w różnych okolicznościach życiowych, planowaniem strategicznym i bieżącym. Jest absolwentem studiów MBA, coachem i trenerem szkolącym między innymi kadrę menedżerską. Ojciec piątki dzieci, dziadek dwojga wnucząt. Pan Krzysztof rozmawiał z nami o roli mężczyzny w tworzeniu rodziny.
Mówi się głównie o macierzyństwie, zapomina o rodzicielstwie. Że za rodziną stoją dwie dorosłe osoby. To na męskim ramieniu najczęściej wspieramy się nie tylko w trakcie ciąży, potem podczas porodu, połogu karmiąc piersią lub nie, wychowując i wprowadzając do świata małego człowieka.
Jak widać na załączonym zdjęciu z prelekcji Pana Krzysztofa skorzystali nie tylko tatusiowie. 🙂
Krzysztof Konik
Krzysztof Konik

Wielopieluchowanie

Prelekcją, obecnością oraz upominkami do losowania wsparła nas również nasza oławska Rodzina Eko. Mogliśmy posłuchać o wielorazowych pieluchach, czy też wkładkach laktacyjnych. Jestem przerażona ilością i pieluch wielorazowych i całego tego ekwipunku! 😉

Paweł Bogusz w swoim żywiole :-)
Paweł Bogusz w swoim żywiole 🙂

LOSOWANIE

Dzięki naszym darczyńcom mogłyśmy na koniec tych trzech bogatych w spotkania, wrażenia i emocje dni, rozlosować kilkanaście upominków. Wszystkie trafiły już w ręce wylosowanych szczęśliwców. 🙂

Dziękujemy (kolejność przypadkowa):

Podsumowanie

Mimo, że w spotkaniach wzięło mniej osób niż miałyśmy nadzieję, to i tak poznałyśmy sporo niezwykłych kobiet, ich historie i przeżycia. Ogromnie Wam za to dziękujemy! Centrum Sztuki w Oławie pięknie nas ugościło. Nabyłyśmy nowych umiejętności, kompetencji. Mimo, że karmienie piersią czy dobry poród powinno się promować każdego dnia, to Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią jest potrzebny. To idealna okazja do jeszcze głośniejszego poruszania ważnych tematów. Zwłaszcza dla nas kobiet.

Za rok wrócimy z kolejnymi ciekawymi propozycjami spotkań. Lepiej przygotowane, doświadczone. I liczymy na Waszą obecność! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top