Tydzień Godnego Porodu 2018

Już po raz drugi w całej Polsce pod patronatem Fundacji Rodzić po Ludzku zorganizowane zostały różnorodne wydarzenia w ramach akcji Tydzień Godnego Porodu. W tym roku dołączyły także Brzeg i Oława. Wszyscy zainteresowani mogli wybierać spośród aż 11 różnych wydarzeń. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W ścisłej współpracy z położną Kasią Wrzodek, którą możecie już kojarzyć np. ze spotkania o porodach domowych, a także z Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego, które użyczyło nam sali. Wszystkie spotkania odbywały się bezpłatnie. A zapraszaliśmy Was na takie wydarzenia jak:

Niezawodna Gosia!
Nosiło czy wisiadło?
  • 24.05 godz 18:00 Pokaz filmu “Poród w ekstazie”, który poprowadziła położna Kasia Wrzodek. Mnie do wzięcia udziału w pokazie tego filmu, zachęcił sam tytuł. 😀 Bo jakoś poród i ekstaza nie idą dla mnie w parze (dziwne, nie?). 😉 Sam film, mimo że niestety oparty na amerykańskich standardach, które nieco (!) różnią się od naszych, daje do myślenia. Tak samo, jak spotkanie z Kasią na temat porodu domowego, sprawiał, że zaczęłam się głęboko zastanawiać nad tym, czy poród naprawdę musi wyglądać tak, jak moje dwa poprzednie i pewnie wielu z nas. Może nawet w szpitalu, to nie musi być aż taka droga przez mękę?

25.05 godz 16:00 Plan porodu – poznaję moje potrzeby i prawa, gdzie razem z położną Kasią Wrzodek mieliśmy okazję omówić plan porodu. Przyznaję, że dostałam takie dwie karteluszki rozmiaru A4 z tytułem plan porodu od mojej położnej przy moich dwóch ciążach. Nawet je przeczytałam i wypełniłam. Ale jak przy pierwszym porodzie w ogóle nie zwrócono na niego uwagi, mimo że chyba o nim nawet wspomniałam (qrcze już tak dawno to było, że nie jestem do końca pewna :D), to przy drugim porodzie w ogóle go nie wyciągnęłam. Kasia zwróciła uwagę na wiele kwestii, które porusza plan porodu. On nie tylko ma za zadanie “zaplanować” poród, którego przecież w ostatecznym rozrachunku zaplanować się po prostu nie da, ale ma też pomóc go “przepracować”. Pomaga się do niego przygotować oraz jest wskazaniem dla personelu szpitala, a także dla osoby nam towarzyszącej, jakie są nasze oczekiwania. Oczywiście wszystko może ulec drastycznej zmianie w trakcie porodu, jednakże plan porodu może nam pomóc w momencie, gdy totalnie, ale to totalnie nie możemy się już skupić na pewnych szczegółach (ciekawe czemu, nie?).

Byli i oni!
  • 26.05 godz 18:00 Porozmawiajmy o porodzie – krąg opowieści w Oławie, w trakcie którego razem z położną Kasią Wrzodek mogłyśmy porozmawiać o porodach, tych dobrych (ale i jak trzeba było to tych mniej przyjemnych). A jak była potrzeba to i o innych okołoporodowych sprawach, którym nierzadko poświęca się naprawdę niewiele czasu i uwagi (np. połóg).
Atmosfera musi być 😍

Część wydarzeń, jakie zaproponowały dziewczyny w Brzegu, pokrywało się z wydarzeniami oławskimi, co było związane z wymogami stawianymi nam przez Fundację. Wszystkie spotkania odbyły się w Brzeskim Centrum Medycznym

  • 22.05 godz 17:00 7 naturalnych praw karmienia piersią – Spotkanie z Położną,  a poprowadziła je Aleksandra Witkowska, mgr położnictwa, CDL, prywatnie mama dwójki dzieci. Jej pasją jest praca położnej, a zwłaszcza zamiłowanie do laktacji.
    Na spotkaniu opowiadała, gdzie szukać “natury” w karmieniu naturalnym oraz jak można się przygotować do karmienia piersią. Tłumaczyła, dlaczego w obecnych czasach trzeba “uczyć” karmienia piersią, a także wyjaśniała, jak i gdzie odnaleźć w sobie naturalną drogę do drogi mlecznej. 🙂
😘

  • 25.05 godz 17:00 Dieta – ciąża, poród, karmienie piersią. Spotkanie z dietetykiem,  poprowadziła Natalia Jurek dietetyk, promotor zdrowia, mama 3 letniej Emilki. Na co dzień pracuje w gabinecie dietetycznym. Po godzinach najchętniej angażuje się we wszelkiego rodzaju akcje promujące zdrowe odżywianie, karmienie piersią i rodzicielstwo bliskości. W trakcie spotkania Natalia mówiła, jak ważnym czynnikiem jest właściwie zbilansowana dieta w okresie ciąży i w jak dużym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój płodu i przyszłe zdrowie dziecka. Lekarze, położne, dietetycy kładą duży nacisk na prawidłowe odżywianie przyszłych Mam. Warto wiedzieć, że prawidłowo skomponowana dieta i przestrzeganie kilku istotnych wskazówek może mieć duży wpływ również na przebieg porodu.

Wszystkie te spotkania zostały zorganizowane dzięki zaangażowaniu osób dobrego serca, które poświęciły swój czas i włożyły sporo pracy oraz serca w organizację całego przedsięwzięcia.

Ogromne dzięki wszystkim zaangażowanym, a także wszystkim tym, którzy chcieli spędzić z nami trochę swojego czasu o raz nauczyć się i dowiedzieć czegoś ciekawego!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top