12 października br. odbyły się w Oławie warsztaty dla kobiet w ciąży oraz innych zainteresowanych osób na temat „Dolegliwości w ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi”. Skąd pomysł na warsztaty, dlaczego właśnie takie i czy będą następne?
Warsztaty dla kobiet (w ciąży)
Ciąża to jeden z najważniejszych momentów w życiu większości kobiet. Może to być czas przepiękny, spokojny, wypełniony radosnym oczekiwaniem. Nie można jednak pominąć faktu, że jest to czas bardzo obciążający kobiecy organizm, co może się wiązać z różnego rodzaju dolegliwościami. My kobiety mamy jednak swoje sposoby, by choćby z częścią tych dolegliwości sobie radzić.
Warsztaty zorganizowałyśmy we współpracy z Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego (OCRS), dzięki czemu spotkanie było bezpłatne dla uczestniczek. Spotkanie trwało około 3 godzin. Wszystkie 3 chciałyśmy jak najwięcej przekazać uczestniczkom.
Wraz z Olą (KarmiOlka) poruszyłyśmy wiele aspektów dotyczących dolegliwości w ciąży, między innymi takich, jak:
- nudności,
- ból piersi,
- zmęczenie,
- częste oddawanie moczu ale też problem z oddawaniem moczu,
- gazy,
- hemoroidy,
- zaparcia,
- zgaga,
- i wiele innych.
Rozmawiałyśmy też o seksie w ciąży i po porodzie, o pozycjach w ciąży, ale także o wielu kwestiach związanych z ciążą, które nas aktualnie poruszały lub kiedykolwiek nas zastanawiały.
Agnieszka (Fizjoterapia Kobiet) poruszyła z nami temat dolegliwości ciążowych z punktu widzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego. Przyznaję, że także dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem było usłyszeć obie dziewczyny. Mimo, że mówiły o tym samym temacie, to jednak podeszły do niego z różnych stron. Agnieszka uczulała nas odnośnie takich zagadnień jak:
- zmiany adaptacyjne w ciąży i ich następstwa,
- bóle pleców,
- nieprawidłowa postawa w ciąży,
- rwa kulszowa,
- rozejście mięśnia prostego,
- rozejście spojenia łonowego,
- bóle kości guzicznej,
- obrzęki,
- i inne!
Prelegentki
- Seks po porodzie?
- 7 sposobów na prawidłową postawę ciała
- Wszystko, co chcesz wiedzieć o fizjoterapii uroginekologicznej, ale wstydzisz się zapytać
- O połogu słów kilka
Jednym zdaniem
Naszym wspólnym celem (czyli czymś więcej niż marzeniem) jest, by tego typu spotkania odbywały się w Oławie regularnie. Osobiście spotykam się z opiniami, że tego właśnie brakuje (nie tylko w Oławie!). Zwłaszcza w dobie, gdzie opieka medyczna jest nierzadko utrudniona, system jest przeładowany, a kontakty międzyludzkie zostały zmuszone do zminimalizowania. Potrzebujemy przestrzeni wolnej od oceny, bezpiecznej, otwartej i kobiecej. Takiej, gdzie kobieta kobiecie NIE wilkiem, a WSPARCIEM.
Dlatego jak tylko sytuacja się ustabilizuje, szykuj się na pewne zmiany. Bo my, mimo że chwilowo po cichutku, to pracujemy. 🙂