Dolegliwości w ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi – warsztaty dla kobiet

12 października br. odbyły się w Oławie warsztaty dla kobiet w ciąży oraz innych zainteresowanych osób na temat “Dolegliwości w ciąży i sposoby radzenia sobie z nimi”. Skąd pomysł na warsztaty, dlaczego właśnie takie i czy będą następne?

Prelegentki i ostatnie szlify prezentacji
Prelegentki i ostatnie szlify prezentacji

Warsztaty dla kobiet (w ciąży)

Ciąża to jeden z najważniejszych momentów w życiu większości kobiet. Może to być czas przepiękny, spokojny, wypełniony radosnym oczekiwaniem. Nie można jednak pominąć faktu, że jest to czas bardzo obciążający kobiecy organizm, co może się wiązać z różnego rodzaju dolegliwościami. My kobiety mamy jednak swoje sposoby, by choćby z częścią tych dolegliwości sobie radzić.

Może taśmy?
Może taśmy?

Warsztaty zorganizowałyśmy we współpracy z Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego (OCRS), dzięki czemu spotkanie było bezpłatne dla uczestniczek. Spotkanie trwało około 3 godzin. Wszystkie 3 chciałyśmy jak najwięcej przekazać uczestniczkom.

Wraz z Olą (KarmiOlka) poruszyłyśmy wiele aspektów dotyczących dolegliwości w ciąży, między innymi takich, jak:

 • nudności,
 • ból piersi,
 • zmęczenie,
 • częste oddawanie moczu ale też problem z oddawaniem moczu,
 • gazy,
 • hemoroidy,
 • zaparcia,
 • zgaga,
 • i wiele innych.

Rozmawiałyśmy też o seksie w ciąży i po porodzie, o pozycjach w ciąży, ale także o wielu kwestiach związanych z ciążą, które nas aktualnie poruszały lub kiedykolwiek nas zastanawiały.

Agnieszka (Fizjoterapia Kobiet) poruszyła z nami temat dolegliwości ciążowych z punktu widzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego. Przyznaję, że także dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem było usłyszeć obie dziewczyny. Mimo, że mówiły o tym samym temacie, to jednak podeszły do niego z różnych stron. Agnieszka uczulała nas odnośnie takich zagadnień jak:

 • zmiany adaptacyjne w ciąży i ich następstwa,
 • bóle pleców,
 • nieprawidłowa postawa w ciąży,
 • rwa kulszowa,
 • rozejście mięśnia prostego,
 • rozejście spojenia łonowego,
 • bóle kości guzicznej,
 • obrzęki,
 • i inne!
Ostatnie konsultacje przed spotkaniem
Ostatnie konsultacje przed spotkaniem

Prelegentki

Aleksandra Witkowska jako położna i Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna (CDL) prowadzi profil KarmiOlka, doradza i opiekuje się kobietami przede wszystkim w okresie laktacji. Z Olą rozmawiałam także o macierzyństwie, o czym możesz przeczytać w wywiadzie z cyklu #10pytańdo (KLIK). Z Olą miałam już przyjemność współorganizować Tydzień Godnego Porodu 2018 oraz Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią 2019.
Ola Witkowska w obiektywie Agaty Poznańskiej/ Projekt
Ola Witkowska w obiektywie Agaty Poznańskiej/ Projekt “Mleczna Moc”
Agnieszka Gelger-Kałuża, jako wykwalifikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna prowadzi w Oławie gabinet Fizjoterapia Kobiet. Na blogu możesz również wrócić do wywiadu z cyklu #10pytańdo, który zrealizowałyśmy z Agnieszką na początku tego roku (KLIK). A dodatkowo na blogu znajdziesz także kilka artykułów spod pióra Agnieszki:
Agnieszka Gelger-Kałuża, fot. archiwum prywatne
I ja jako organizator zamieszania. 😉 Agata Maśluszczak, autorka bloga SmartAsy, a od kilku miesięcy doula w trakcie szkolenia. Moje zainteresowanie tematami okołoporodowymi i kobiecymi doprowadziły do tego, że postanowiłam tą swoją wiedzę i umiejętności wzbogacić. Chcę wspierać kobiety (zwłaszcza lokalnie) lepiej, bardziej niż do tej pory. Marzę, by towarzyszyć kobietom w czasie ciąży, w porodzie, w połogu. Zwłaszcza ten początkowy czas naszej rodzicielskiej, macierzyńskiej drogi bywa szczególnie trudny i uważam, że wsparcie w tym okresie jest na wagę złota. Na blogu też znajdziesz wywiad ze mną z cyklu #10pytańdo (KLIK). 😉
Agata Maśluszczak, doula i autorka bloga SmartAsy
Agata Maśluszczak, doula i autorka bloga SmartAsy

Jednym zdaniem

Naszym wspólnym celem (czyli czymś więcej niż marzeniem) jest, by tego typu spotkania odbywały się w Oławie regularnie. Osobiście spotykam się z opiniami, że tego właśnie brakuje (nie tylko w Oławie!). Zwłaszcza w dobie, gdzie opieka medyczna jest nierzadko utrudniona, system jest przeładowany, a kontakty międzyludzkie zostały zmuszone do zminimalizowania. Potrzebujemy przestrzeni wolnej od oceny, bezpiecznej, otwartej i kobiecej. Takiej, gdzie kobieta kobiecie NIE wilkiem, a WSPARCIEM.

Dlatego jak tylko sytuacja się ustabilizuje, szykuj się na pewne zmiany. Bo my, mimo że chwilowo po cichutku, to pracujemy. 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top