Karmienie naturalne – gdzie szukać pomocy?

Tym wpisem nie chcę i nie zamierzam przekonywać Was, jak dobre, cudowne czy też potrzebne (dziecku i mamie) jest karmienie piersią. Nie zamierzam też straszyć, czy uświadamiać, jak trudne i bolesne potrafią być początki tej „mlecznej drogi”. Jednak jako „podwójna” mama z własnego doświadczenia wiem, że za każdym razem było inaczej, niełatwo i pomoc była bardzo mile widziana, a czasem wręcz niezbędna!

Fot. Katarzyna Trubajło

Krótko celem wyjaśnienia:

  • Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL) – udziela porad laktacyjnych, oferuje wizyty w poradni laktacyjnej lub w domu pacjenta.
  • Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC) – International Breastfeeding Certified Lactation Consultant,  posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności przy wspieraniu kobiet karmiących potwierdzoną międzynarodowym egzaminem, po zdaniu którego otrzymuje certyfikat.
  • Promotor Karmienia Piersią (PKP) –  osoba zajmująca się promocją karmienia piersią, może być innego zawodu niż położna czy lekarz, ale mająca pozytywne doświadczenia i pragnąca promować karmienie piersią, wspierać matki w sytuacjach trudnych oraz organizować promocję zdrowia w środowiskach lokalnych.

To tytuły nadawane przez Centrum Nauki o Laktacji, które istnieje w Warszawie od grudnia 2006 roku. Jest ono placówką kształcenia ustawicznego dorosłych, organizującą kształcenie podyplomowe dla lekarzy, położnych i pielęgniarek oraz prowadzącą kształcenie w zakresie opieki nad matkami i dziećmi, opieki okołoporodowej, zwłaszcza poradnictwa laktacyjnego oraz żywienia.

Na podstawie podanych mi przez Was danych, a także innych zebranych przeze mnie informacji, w miarę możliwości potwierdzonych u źródła, także ze szpitalnymi położnymi, chcę Wam przedstawić poniższe zestawienie. Mam nadzieję, że przyda się nie tylko mamom, które już karmią, ale również tym, przed którymi „mleczna droga” dopiero stoi otworem. Dlatego też kochane mamy, dzielcie się, gdzie, ile i z kim możecie, żeby informacje te mogły dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących mam!

Położne/ Pielęgniarki

  • Jagoda Marcinkiewicz – położna w oławskim szpitalu, certyfikowany doradca laktacyjny, dojeżdża także do mam w potrzebie, nr tel. 606 251 219.
  • Elżbieta Jarmołowicz – położna środowiskowo-rodzinna prowadząca własną szkołę rodzenia na terenie Oławy i Jelcza-Laskowic, nr tel. 509 026 763.
  • Magdalena Żymełka – położna środowiskowa przy przychodni Medica, udziela pomocy głównie paniom zapisanym do przychodni, certyfikowany doradca laktacyjny. Nr tel. przychodni 71 313 36 91. 
  • Wioletta i Małgosia – położne w oławskim szpitalu, ostoje spokoju i bardzo pomocne kobiety. A jak pisała większość z Was na mamusinych grupach – w większość położnych na oławskiej porodówce ma opinię pomocnych. Dlatego też naprawdę warto korzystać z ich rad.
  • Sylwia Jeż z Wrocławia – lekarz, a także Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny CDL. Przyjeżdża do domu. Nr tel. 601 917 623.
  • Pani Edytka – promotor karmienia piersią. Pracuje na etacie jako położna laktacyjna w oławskim szpitalu w godzinach 07:00-14:30 od poniedziałku do piątku. Można dzwonić do szpitala lub podjechać bezpośrednio na oddział.
  • Kamila Ciastek-Majtyka – praktyka położnicza FEMMED (patrz niżej), tel. 609 235 120.
  • Marta Obara – położna rodzinna i certyfikowany doradca laktacyjny, pracująca w oławskim szpitalu i w przychodni rejonowo-specjalistycznej przy ul. Bożka 13 w Jelczu-Laskowicach, tel. 739 250 792.
  • Ola Witkowska, KarmiOlka – położna i certyfikowany doradca laktacyjny, mieszkająca w Brzegu.
  • Matriko Joanna Olszanowska – Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Mobilna poradnia laktacyjna, pogotowie laktacyjne, konsultacje telefoniczne, edukacja przedporodowa, wizyty patronażowe. Dojazd na terenie Wrocławia, Siechnic, Żórawiny, Kobierzyc, Bielan Wrocławskich, Tyńca Małego i ich okolic.

Poradnie laktacyjne

  • Praktyka Położniczna FEMMED – jedyna w powiecie oławskim poradnia laktacyjna!
  • Poradnia laktacyjna Laktamed na Kamiennej we Wrocławiu.
  • Szpital Oława – położna laktacyjna jest od poniedziałku do piątku na dyżurze w godzinach 07:00-14:30.

Fundacje (Wrocław):

Grupy tematyczne na FB:

Dodatkowo:

Co myślicie o utworzeniu Oławskiej Laktacyjnej Grupy Wsparcia, której zadaniem miałaby być promocja i wsparcie przy karmieniu piersią? 🙂 Chodzi mi taka myśl po głowie…

 

4 thoughts on “Karmienie naturalne – gdzie szukać pomocy?”

  1. Dobrze wiedzieć gdzie i jak można szukać pomocy. Jestem aktualnie w 4mcu ciąży i jest to moja pierwsza ciąża.
    Dwa lata temu przeprowadziłem się do Oławy z Górnego Śląska więc tym bardziej doceniam takie informacje udzielane na różnych portalach.
    Laktacyjna Grupa wsparcia? Jak najbardziej! Ja już się piszę!
    Jestem jak najbardziej za każdą formą pomocy, wsparcia do kobiet przed, w oraz po okresie ciąży. Czy byłaby to grupa wsparcia w temacie laktacji, czy może też ćwiczeń i aktywności itp. Jestem za! Musimy się wspierać jako Oławskie Babeczki
    Serdecznie pozdrawiam

    1. Cieszę się, że są mamy, które popierają tego typu informacje i akcje, jak grupy wsparcia. 🙂 A Tobie życzę powodzenia i do zobaczenia na „mamowych” ścieżkach!

  2. Bardzo przydatne zestawienie ☺️przyda się niejednej Mamie i oby jak najwięcej Mamom udało się karmienie, które nie jest niestety wcale takie łatwe jak się wydaje. Wszystkim mamom KP za każdy dzień karmienia należy się medal, naprawdę.

    1. Ponoć niektórym przychodzi łatwo, tylko pozazdrościć. Brawa dla wszystkich mam, które walczą (bo na początku bywa naprawdę ciężko).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top