Akademia Rodzica w Oławie zaczęła się w ubiegłą sobotę! 7go marca rozpoczęliśmy pilotażowy cykl spotkań dla rodziców małych dzieci oraz dla tych, którzy do rodzicielstwa właśnie się przygotowują.
Akademia Rodzica – cóż to takiego?
Akademia Rodzica to pilotażowy program spotkań dla rodziców, na tematy wszelakie, dotyczących zdrowia fizycznego, psychicznego, rodziców i dzieci, a także innych tematów wspierających rodziców na różnych etapach życia. Kilka informacji pojawiło się już w jednym z poprzednich wpisów. Nie chcę się powtarzać, dlatego zapraszam Was TUTAJ. 🙂
Akademię zainaugurowaliśmy spotkaniem 07go marca 2020 roku o godzinie 09:00. Spotkaliśmy się w holu Stowarzyszenia Tęcza, gdzie na początku usłyszeliśmy parę słów od Pani Prezes Wiesławy Pohoriło na temat obiektu i samego Stowarzyszenia.
Mini Kurs Pierwszej Pomocy – Piotr Skibiński, Rota-Med
Na pierwszy ogień naszych spotkań z tematem pierwszej pomocy przyszedł do nas Piotr Skibiński z Rota-Med, z którymi miałam już ogromną przyjemność współpracować. Chłopaki robią rewelacyjną robotę, wspierają potrzebujących wszędzie, gdzie tylko mogą i ile mogą.
Piotr i tym razem nie zawiódł i w krótkim czasie, jaki był nam dany omówił z nami procedury, jakimi powinniśmy się kierować udzielając pierwszej pomocy. Uczulił nas również, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest przywilejem, ale obowiązkiem każdego z nas! Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać!
Pierwsza pomoc to coś, czego teoretycznie uczą trochę w szkołach. A nawet już w przedszkolach. Jednak jak to bywa ze wszystkim, czego się nie robi na bieżąco, wiele z tych nauk zapominamy. A pierwsza pomoc jest czymś, co powinniśmy znać, umieć, przypominać sobie tak często, jak to tylko możliwe. Aby w konkretnej sytuacji umieć poradzić sobie z własnymi emocjami, emocjami towarzyszących ci ludzi oraz przede wszystkim poszkodowaną osobą.
Jako mamie trójki maluchów zdarzyło mi się już co najmniej dwa razy wykorzystać wiedzę, którą zdobyłam właśnie na spotkaniach, które prowadził Piotr i Rota-Med. Wiem, że warto ich słuchać. I będę to powtarzać aż do znudzenia.
A o naszych wspólnych dotychczasowych wydarzeniach możecie przeczytać również tutaj:
Fakty i mity dotyczące wspierania dziecięcej odporności – lek. Anna Piechowicz
Chyba nie jestem jedynym rodzicem, który drży na samą myśl, że idzie sezon jesienno-zimowy. Bo gdy on nadchodzi, nadchodzi też czas wiecznego kataru, kaszlu, gorączki i innych dziecięcych i dorosłych dolegliwości. Co prawda ja już nie mam większych złudzeń i także jak to Pani Ania na naszym spotkaniu wspominała: dzieci są dziećmi i będą chorować. Pojawia się jednak pytanie, czy można się na to w jakiś sposób przygotować? Wesprzeć dzieci i siebie na ten właśnie trwający sezon?
Pani Ania (jak widać na załączonym zdjęciu powyżej :-)) przygotowała się, porobiła notatki i omówiła z nami kilka mniej lub bardziej znanych środków, które można zakupić w większości aptek. Mówiła o tym, co ma a co nie ma odpowiednich właściwości, kiedy nieświadomie podajemy dzieciom w sumie sam cukier, kiedy i dlaczego podawać probiotyki. Poruszyliśmy także drażliwy temat niektórych szczepień oraz grypy jelitowej.
Dobrze jest wiedzieć, że są lekarze, którzy chcą rozmawiać z pacjentami. Rozmawiać, radzić, nie odwracać się plecami. Są lekarze, którzy są rzeczywiście dla ludzi.
Coś i ktoś dla naszych dzieci – Natalia Stefańska, Fitness & Care
Pomyśleliśmy o tym, że nie wszyscy rodzice mogą znaleźć opiekę dla swoich dzieci. Dlatego zaprzyjaźnione „ciocie” zgodziły się nieodpłatnie wesprzeć naszą Akademię. I tym sposobem na pierwsze spotkanie przyjechała z Brzegu ciocia Natalia, którą bardzo mile wspominamy z naszej żłobkowej przygody.
Ciocia Natalia jest spełnioną zawodowo instruktorką, choreografką, trenerką i animatorką. Pomaga dorosłym w sięganiu po lepsze zdrowie, sprawność i samopoczucie. Tymczasem dzieciom, poprzez taniec, daje swobodę ruchu, pomaga w wyrażeniu siebie, swoich emocji, pozbywa się stresu albo po prostu daje radość. Prywatnie jest wegetarianką, kochającą sport, muzykę, prowadzącą zdrow(sz)y styl życia.
Jak widać na załączonym zdjęciu dzieci się nie nudziły, a nasz Antoś bez cioci nie chciał iść do domu. 😉
Co dalej z Akademią?
Akademię zaplanowaliśmy na sześć sobót, od 7go marca do 23go maja, co dwa tygodnie. Najbliższe spotkanie Akademii jest odwołane, z uwagi na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. Obecnie wszyscy staramy się jak najwięcej być w domu, wychodzimy głównie na własne podwórko lub okoliczne łąki.
Zastanawiamy się nad pewnym rozwiązaniem, ale o nim wkrótce. 🙂
Z tego miejsca jeszcze raz chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w Akademię! Bez Was sama nie dałabym rady! Bo czymże jestem bez innych ludzi?