NIE – SZKOŁA rodzenia | Fundacja Nasza Mozaika

Kiedyś od jednego znajomego usłyszałam zdanie, że „przecież kobiety rodziły i wcale nie potrzebowały, żeby ktoś je tego rodzenia uczył. My umiemy rodzić.” Dostaję gęsiej skórki, gdy w ten sposób wypowiada się mężczyzna. Ale jednocześnie zasiał we mnie ziarnko zastanowienia… Czy potrzebujemy UCZYĆ się, jak RODZIĆ?

Będąc w pierwszej ciąży 9 lat temu poszłam do szkoły rodzenia. Zgłosiłam się tam późno i nie doczekałam zajęć praktycznych z porodu, technik oddychania czy też niefarmakologicznego łagodzenia bólu. Owszem, dowiedziałam się tam trochę rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Przede wszystkim jednak były to sprawy dotyczące noworodków i opieki nad nimi. Zastanawiam się, czy gdybym zdążyła wziąć udział w zajęciach praktycznych dotyczących samego porodu, mój pierwszy poród wyglądałby inaczej. Czy dałabym radę urodzić wtedy siłami natury? Czy NAUCZONO by mnie tam, jak URODZIĆ?

fot. pixabay
fot. pixabay

Edukacja okołoporodowa

Edukacja przedporodowa może się odbywać w formie indywidualnej  lub grupowej. W formie indywidualnej jest ona także obowiązkiem po stronie lekarza położnika. Choć to przede wszystkim położna odpowiedzialna jest za prowadzenie edukacji przedporodowej, obejmującej wymiar godzin dostosowany do potrzeb kobiety ciężarnej. W edukacji takiej powinny zostać uwzględnione zajęcia teoretyczne i praktyczne. Ramowy program edukacji przedporodowej powinien obejmować okres prenatalny (tj. okres ciąży), porodu, poporodowy (tj. okres połogu). Niezwykle istotne jest także wsparcie społeczne w okresie okołoporodowym.

Wg danych, które podaje Fundacja Rodzić po Ludzku

  • 54% kobiet doświadcza nadużyć lub przemocy w szpitalu,
  • 51% kobiet ma nacinane krocze podczas porodu, co trzecia bez zapytania o zgodę,
  • a 18% kobiet uważa, że poród to traumatyczne lub negatywne doświadczenie.

Edukacja przedporodowa powinna być działaniem, które edukuje, otacza opieką i wsparciem kobietę, w taki sposób, by każda kobieta mogła powiedzieć, że ciąża i poród były/są dla nich dobrym doświadczeniem. Dlaczego tak się nie dzieje?

fot. pixabay
fot. pixabay

Dlaczego NIE-SZKOŁA rodzenia?

Szkoła kojarzy się z miejscem, w którym dostaniemy wiedzę i posiądziemy umiejętności, których do tej pory nie posiadaliśmy. My natomiast chcemy stworzyć PRZESTRZEŃ, a nie miejsce. I owszem podzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Jednakże mamy świadomość, że w czasie ciąży zaczyna się już proces stawania się mamą. Chcemy, by nasze warsztaty wspomogły nasze uczestniczki w tym bezsprzecznie pięknym, ale i nierzadko wymagającym, procesie.
NIE-SZKOŁA rodzenia ma być przestrzenią, w której kobieta nie zostanie jedynie zasypana górą informacji, ale będzie miała szansę uporządkować swoje myśli i emocje.
Bo NIE-SZKOŁA rodzenia to kobiecy krąg wsparcia.
fot. Bob Dmyt z Pixabay
fot. Bob Dmyt z Pixabay

Dla kogo?

Na zajęcia NIE-SZKOŁY zapraszamy:
  • mamy,
  • mieszkanki Oławy i okolic, które chcą się rozwijać jako mamy i kobiety,
  • kobiety, które poszukują informacji na tematy okołoporodowe,
  • kobiety szykujące się do macierzyństwa,
  • panie, będące w ciąży lub w połogu,
  • a także mamy dzieci do około roku.

Jak podzielone są zajęcia?

Zajęcia podzielone są na 4 części:
  1. Ciąża
  2. Poród
  3. Połóg
  4. 4ty trymestr

Każda część składa się natomiast z dwóch spotkań, podczas których realizowane są 4 warsztaty.

Pierwsze zajęcia warsztatowe odbyły się 12go lipca 2023 roku. Na pierwszy ogień uczestniczki spotkały się z:
  1. Agatą Maśluszczak – doulą zrzeszoną w Stowarzyszeniu Doula w Polsce, doświadczoną mamą czwórki, autorką bloga SmartAsy oraz prezeską Fundacji Nasza Mozaika. Agata poprowadziła pogadankę pt. „Inne spojrzenie na ciążę, tj. potrzeby kobiety w ciąży”. Agata jest jednocześnie autorką bloga SmartAsy. 🙂
  2. Anną Bartoszewską, magister fizjoterapii, spec. się w terapii dzieci i niemowląt z zaburzeniami rozwojowymi oraz wadami stóp. Również spełniona mama. Ania poprowadziła warsztat pt. „Profile sensoryczne dziecka”. Anię znaleźć można na jej profilach społecznościowych Fizjomatka lub blogu o tej samej nazwie, tj. fizjomatka.pl.

 

fot. Agata Maśluszczak
fot. Agata Maśluszczak

Podsumowując…

Spotkania NIE-SZKOŁY rodzenia mają charakter warsztatowy, mogą zawierać elementy prezentacji. Odbywają się na ul. Broniewskiego 27B w Oławie w okresie od lipca do października 2 razy w miesiącu. Ten cykl jest bezpłatny dzięki MiniGrantowi do Funduszu Feministycznego.

Fundusz Feministyczny
Fundusz Feministyczny

 

Warsztaty są wspaniałą okazją do poznania innych kobiet w podobnych sytuacjach życiowych. Jako Fundacja mamy nadzieję, że przestrzeń, którą wspólnie stworzymy, będzie wspierać kobiecą siłę drzemiącą w każdej kobiecie i nie jednej z uczestniczek pomoże w jej odnalezieniu, umocnieniu i/lub zauważeniu.

Inne wpisy dotyczące Fundacji Nasza Mozaika

W poniższych wpisach znajdują się informacje oraz opisy dotyczące innych działań i wydarzeń Fundacji Nasza Mozaika.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top