Jako mama czwórki dostaję sporo pytań dotyczących porodu. Sama lubię zresztą ten temat. Bo poród to dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Najczęstszym pytaniem jest właśnie… czy każdy kolejny poród jest łatwiejszy?
Pamiętam, jak po pierwszym porodzie położne się podśmiechiwały i powiedziały mi, „proszę się nie martwić, przy piątym wychodzą już jak piłeczki”. Wtedy byłam tak wymęczona, że było mi prawie wszystko jedno. Choć parsknęłam lekkim śmiechem, to przeszło mi przez myśl, że nie zamierzam tego sprawdzać.
Będąc mamą czwórki, po czterech ciążach i czterech porodach, bywa, że jestem zasypywana pytaniami, jak to właściwie jest? Czy rzeczywiście liczba przeżytych porodów sprawia, że każdy następny jest łatwiejszy?
Czy w przypadku porodu trening czyni mistrza?
Spróbuję dziś rozwikłać to popularne przekonanie i przedstawić, jakie czynniki wpływają na doświadczenia porodowe i ostatecznie zweryfikować, czy rzeczywiście kolejne porody są mniej stresujące.
Czy To Prawda?
Wiele kobiet, które przeszły przez poród, twierdzi, że w miarę kolejnych ciąż i porodów, proces ten staje się łatwiejszy. I rzeczywiście istnieje kilka przesłanek, które mogą wydawać się potwierdzać tę teorię.
- Po pierwsze choćby, kobiety, które już doświadczyły jednego porodu, są bardziej świadomego tego, co je czeka, mają już pewne doświadczenie i wiedzę na temat tego, w jaki sposób przebiega poród.
- Po drugie, ciało kobiety może być bardziej przygotowane do ponownego porodu, zwłaszcza jeśli wcześniejszy poród odbył się drogami siłami natury.
Czy To Zawsze Prawda?
Mimo, że są kobiety mogące potwierdzić, że ich kolejne porody były łatwiejsze, nie powinniśmy uogólniać. Każda bowiem ciąża i każdy poród są jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i nie do powtórzenia, co sprawia też, że doświadczenia każdej z kobiet różnią się od siebie. Zdarza się, że występują pewne okoliczności, za których sprawą następne z kolei porody są jednak bardziej wymagające i/lub trudniejsze niż te poprzednie.
Czynniki wpływające na Doświadczenia Porodowe
Jest wiele czynników wpływających na doświadczenia porodowe. Jak już wspomniałam, każdy poród jest unikalnym i indywidualnym przeżyciem i ciężko jest wymienić wszystkie czynniki, które wpływają na nasze doświadczenia porodowe. Poniżej wymieniam ich zaledwie pięć, które moim zdaniem są najbardziej uniwersalne.
- Poprzednie doświadczenia: Jeśli pierwszy poród był trudny i/lub wystąpiły komplikacje, może to wpłynąć przede wszystkim na podejście i obawy wobec kolejnych porodów u kobiety w ciąży/rodzącej, co może mieć bezpośredni wpływ na jej następny poród.
- Indywidualne cechy fizyczne: Każde ciało może reagować inaczej na ciążę i poród. Twierdzi się również, że rozmiar i kondycja miednicy mogą mieć wpływ na przebieg porodu. Wiemy także, że pozycja miednicy ogromnie wpływa na to, jak przebiegać może poród.
- Wsparcie: Rola wsparcia ze strony partnera, douli, innych osób bliskich i/lub personelu medycznego może w znacznym stopniu wpływać na odczucie komfortu i pewności siebie kobiety rodzącej. Więcej na ten temat możesz przeczytać w jednym z poprzednich wpisów, tj. Jakie znaczenie ma osoba towarzysząca w porodzie?
- Rodzaj porodu: Naturalny poród, poród siłami natury, poród drogami natury czy cesarskie cięcie – każdy rodzaj porodu odznacza się swoimi własnymi wyzwaniami i konsekwencjami.
- Stan zdrowia: Występowanie schorzeń lub komplikacji medycznych także może wpływać na doświadczenia podczas porodu.
Każdy Poród jest Unikalny
Podsumowując, nie można jednoznacznie stwierdzić, że każdy następny poród będzie łatwiejszy. Osobiście podkreślam, że każdy kolejny poród jest inny. Poród jest bowiem indywidualnym doświadczeniem każdej kobiety, które nabiera kształtów poprzez wpływ wielu różnych czynników. Istotne jest, by każdy poród traktować jako nową podróż. Podróż otwartą na niespodzianki i wyzwania, ale jednocześnie z zaufaniem do swojego własnego ciała. Moje kobiece ciało jest silne i mądre, a z wiarą w siebie, swoją moc, umiejętności, z otwartą głową i ze wsparciem bliskich osób oraz personelu medycznego, jestem w stanie urodzić moje dziecko. Ciąża i poród, a potem i dzieci, uczą nas odpuszczać. Są to trzy „rzeczy”, których nie da się całkowicie kontrolować. Im bardziej będziemy trzymać się sztywnych reguł, zasad i kontroli, tym trudniejsze mogą być nasze doświadczenia. I mam tu na myśli nie tylko doświadczenia ciążowe i porodowe, ale także te macierzyńskie, rodzicielskie).
Niezależnie od tego, jakie były Twoje dotychczasowe doświadczenia porodowe, warto pamiętać, że każdy poród przynosi na świat niezwykłe, wyjątkowe istoty. A one wnoszą w nasze życie miłość, radość i spełnienie. Mocno wierzę w to, że w każdym porodzie można odnaleźć iskierkę mocy, która już zawsze może Ci przypominać o tym, jak wielka siła i moc drzemie w Twoim ciele.
Podobne wpisy
Dziękuję Ci ogromnie za przeczytanie mojego dzisiejszego wpisu. Jeśli masz własne doświadczenia w tym temacie, bardzo chętnie o nich poczytam, porozmawiam. Możesz się nimi podzielić w komentarzach, mailowo lub kontaktując się ze mną przez mój profil na FB lub IG.
Do zobaczenia w kolejnych artykułach!
A na blogu znajdziesz również inne wpisy o tematyce okołoporodowej. Podrzucam Ci poniżej kilka, może akurat jest tu coś, co przykuje Twoją uwagę. 🙂
Recenzje książek okołoporodowych:
Poród naturalny Ina May Gaskin
Czwarty Trymestr Magdalena Komsta
Historie porodowe:
Historia porodowa #28 | historia anonimowa
Wpisy gościnne:
Wizyta u fizjoterapeuty po porodzie
I inne:
Jakie znaczenie ma osoba towarzysząca w porodzie?
Jak wygląda życie z noworodkiem?
P.S.
Spodobał Ci się dzisiejszy wpis lub któryś z poprzednich? A może już nie raz skorzystałaś z tego, co u mnie znalazłaś? Jeśli tak, to możesz postawić mi symboliczną kawę. Każda kawa to bezcenna dla mnie wskazówka, że to, co tu piszę, przydaje się innym. A każde słowo uznania i choćby symboliczne „dziękuję” uskrzydla, jak nie wiem co. 🙂