Już niedługo po raz czwarty zostanę mamą. I po raz czwarty będę nie tylko rodzić, ale także przeżywać połóg. A że różny to bywał u mnie czas, stwierdziłam, że nowo wydana książka “Czwarty Trymestr” idealnie się wpasowuje w moje potrzeby.
Można zapytać, czy będąc czwarty raz w ciąży, rodząc czwarty raz i czwarty raz przechodząc połóg, może być jeszcze coś, co mnie zaskoczy. Chyba wbrew niektórym oczekiwaniom, z całą pewnością odpowiem: TAK!
Pojęcie czwartego trymestru
4. trymestr ciąży jest pojęciem, które pojawiło się dość niedawno. Za jego autora uważa się dr Harvey’a Karpa. To on rozpropagował je w swojej bestsellerowej książce „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy”.
Czwartym trymestrem ciąży określa się 12-tygodniowy okres, który następuje tuż po porodzie. Teoria z nim związana jest stosunkowo nowa, a jest wynikiem coraz głębszej wiedzy i badań. Z jednej strony jest to coraz większa wiedza na temat fizjologii płodu i noworodka, a z drugiej – o antropologicznym przystosowaniu ludzi do ciąży, porodu i adaptacji do życia poza łonem matki.
Pierwszy rozdział książki “Czwarty Trymestr” poświęcony jest właśnie temu, by wytłumaczyć, czym jest określenie “czwarty trymestr”. Nie chcę powielać tego, co możesz znaleźć w książce. 🙂
Czwarty Trymestr – książka
Oprócz tego, że:
- książka jest przepięknie wydana (Wyd. Wymagające),
- zawiera nie tylko prywatne odczucia autorki, ale również mnóstwo wiarygodnej wiedzy od specjalistów w swoich dziedzinach,
- jest napisana łatwo przyswajalnym językiem,
została również objęta matronatem takich instytucji jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, czy Stowarzyszenie Doula w Polsce.
Książka składa się z pięciu rozdziałów, które skupiają się wokół tematów: czwarty trymestr, połóg, karmienie, płacz i kolka, sen. I w każdym, dosłownie w każdym rozdziale znalazłam coś, co jako mama szykująca się do przyjęcia na świat czwartego dziecka, “powinnam” wiedzieć.
“Powinnam” piszę w cudzysłowie, bo tego “powinnam” jest w obecnym świecie zdecydowanie za dużo. Nie dość, że same stawiamy przed sobą mnóstwo “powinnam”, to i społeczeństwo ma ogrom oczekiwań wobec mam. A życie, świat się cały czas zmieniają. Na świecie pojawiają się nowe badania, nowe odkrycia i są one związane również z ciążą, porodem i okresem noworodkowym. 🙂
W książce znajdziesz bardzo dużo odniesień do aktualnych badań, z odnośnikami do stron, publikacji książkowych i w wiarygodnych, często medycznych czasopismach. Autorka zadbała o to, by jej książka nie była jedynie pamiętnikiem. To poradnik, w którym znajdziesz dużo aktualnej wiedzy na temat okresu czwartego trymestru, związanego i z noworodkiem, i z mamą.
Magdalena Komsta – autorka
Magdalena Komsta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych blogerek, ale także przede wszystkim psycholożek. To kobieta, która swoje artykuły i pracę, dzięki którym pomaga ogromnej liczbie nie tylko świeżo upieczonych rodziców, opiera przede wszystkim na merytorycznej wiedzy i coraz to nowych badaniach z całego świata.
Bardzo podoba mi się to, że to, co Magda Komsta oferuje rodzicom, nie jest jedynie jej subiektywnym spojrzeniem na macierzyństwo, czy rodzicielstwo. Wszystkie kwestie, które porusza, mają realne odzwierciedlenie w badaniach różnej maści.
Jednym zdaniem
Osobiście cały czas wierzę, że warto się wciąż rozwijać, również odnośnie ciąży, porodu, połogu i potem opieki nad dzieckiem, rodziną, sobą samą.
Ani szkoła, ani edukacja nie uczy nas tego, że życie jest ciągłą zmianą, a wraz z ukończeniem studiów czas nauki się nie kończy. 🙂 To co było “dobre” kilka lat temu, już dziś może być totalnie zdezaktualizowane. I tak zdziwiłam się np. czytając część o spowijaniu, spodobał mi się rozdział o śnie (bo wiele tłumaczy). Ale też z przyjemnością czytałam rozdział o karmieniu, który był poświęcony zarówno karmieniu piersią, KPI, a także karmieniu mlekiem modyfikowanym.
Myślę, że to książka, którą w prezencie powinna dostać każda mama w ciąży.
Biblioteka Dobrych Relacji
Jeśli jesteś zainteresowana wartościowymi książkami dotyczącymi macierzyństwa, rodzicielstwa, a nie wiesz, czy chcesz lub nie możesz sobie pozwolić na ich zakup, możesz skorzystać z darmowej oferty wypożyczalni działającej w Oławie pod nazwą Biblioteki Dobrej Relacji. 🙂 Biblioteka stworzyliśmy wraz z Regionalnym Centrum Zrównoważonego Rozwoju „Zielona Przyszłość”, które prowadzi Wypożyczalnię wielorazową – Oława i okolice.
W poniższych wpisach możesz znaleźć kilka recenzji oraz informacji o Bibliotece.
Biblioteka Dobrych Relacji – to już rok!
P.S.
Jeśli spodobał Ci się dzisiejszy wpis lub któryś z poprzednich, może już nie raz skorzystałaś z tego, co u mnie znalazłaś, możesz postawić mi symboliczną kawę. 🙂 Każda kawa to bezcenna dla mnie wskazówka, że to, co tu piszę, przydaje się innym. A każde słowo uznania i choćby symboliczne “dziękuję” uskrzydla jak nie wiem co. 🙂