Dlaczego zostałam doulą?

Doula – słowo pochodzącego z języka starogreckiego. Czy wiesz, co oznacza? Chętnie wyjaśnię. I powiem coś jeszcze. Dlaczego stwierdziłam, że marzę, by zostać doulą i nią zostałam.

Odkąd pamiętam nie mogłam się pogodzić z podziałem ról na męskie i damskie. 🙂 I wkurzało mnie niemiłosiernie gadanie, że “kobiety to się do tego czy tamtego nadają lub nie nadają”. Takie tam feministyczne zapędy, które mi jednak zostały. I wciąż mi w głowie grają.

Ale po urodzeniu drugiego dziecka, gdy przez totalny przypadek zdecydowałam się uczestniczyć w Kręgu Opowieści Porodowych, dowiedziałam się, że jest takie wydarzenie w życiu kobiety, które może być totalnym “zwrotem” w jej życiu. Pod wieloma względami. Od tej pory zaczęłam szukać.

Proud to be a doula!
Proud to be a doula!

Zwrot akcji – poród

Nie wszyscy chcą mieć dzieci i nie wszyscy muszą je mieć – i to jest ok. Każdy obiera własną ścieżkę, a czasem ta ścieżka wybiera nas. I choć pierwsze macierzyństwo wspominam jako trudne, to właśnie czekam na mojego czwartego malucha. 🙂 Tak się to potoczyło…

Każdy poród jest zwrotem akcji. Każdy był inny. I każdy następny był lepszy od poprzedniego. Mocno wierzę w to, że jest tak dzięki temu, że moje nastawienie się zmieniło. Gdy wspominam pierwszy poród, widzę siebie jako totalnie wystraszoną, wręcz przerażoną i niekomunikującą potrzeb. Przy drugim porodzie byłam już bardziej zdecydowana. Przy trzecim zaczęłam komunikować i mówić, czego mi potrzeba. Jaki będzie czwarty? Zobaczymy. Jestem dobrej myśli. 🙂

Jestem dobrej myśli, bo oprócz dobrych myśli, dobrego nastawienia, chcę otoczyć się odpowiednimi ludźmi. Bo poród może sprawić, że jako kobieta na sile zyskamy, przekonamy się o własnej sile i mocy lub totalnie zwątpimy w siebie, swoje możliwości i umiejętności.

W czym może pomóc doula?

Doula jest własnie osobą, która może pomóc nam kobietom poczuć w porodzie naszą własną moc i sprawczość. Zaraz obok położnej. Położna jako wykwalifikowana pomoc medyczna ma za zadanie zadbać o bezpieczeństwo porodu i czuwać nad jego przebiegiem. Jest dla kobiety i rodzącego się właśnie dziecka. Doula może być natomiast kimś, kto jest przy kobiecie i tylko dla niej. Skupia się na rodzącej się mamie. Spełnia jej potrzeby, zauważa je, odpowiada na nie. Służy kobiecie rodzącej i umacnia ją w jej wierze w siebie. To właśnie robi doula.

Medykalizacja porodu i jego oderwanie od codziennego życia, przeniesienie na sale szpitalne, sprawiło, że zapomnieliśmy o tym, że poród jest nie tylko wydarzeniem ciała, ale również ducha i głowy. Podczas gdy personel medyczny wspiera ciało kobiety i dziecka, doula lub inna towarzysząca kobiecie osoba może zadbać o to, by wesprzeć kobietę rodzącą w jej emocjach, uczuciach i potrzebach.

Doula nie musi jednak towarzyszyć w porodzie. Może poprzez pracę z kobietą (a także partnerem) przygotować kobietę (parę) do porodu, służąc swoim doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami radzenia sobie choćby z bólem (przykład jeden z wielu).

Na przygotowaniu do porodu oraz na towarzyszeniu w porodzie praca douli się jednak kończyć nie musi. Doula jest kobietą, która wyjątkowo potrafi wesprzeć drugą kobietę w połogu. W czasie, gdy hormony buzują, trwa oswajanie nowej rzeczywistości i wzajemnie poznawanie się z dzieckiem.

Dlaczego zostałam doulą?

Zostałam doulą, bo w pewnym momencie poczułam, że od ciąży i porodu wszystko się zaczyna. To wtedy nasze życie wywraca się o 180% stopni. A może i więcej. 😉 Bo poczułam, że marzę o tym, by towarzyszyć drugiej kobiecie w tym okresie jej życia. Widzę i czuję, ile wsparcia, ile dobrego mogę zrobić dla drugiej kobiety. I moim pragnieniem jest dać drugiej kobiecie poczucie sprawczości, wzmocnienia. Moją konkretną ofertę znajdziesz w zakładce DOULA.

Chcę Ci pokazać, że siła jest w Tobie.

Z najlepszymi intencjami ślę dalej
Z najlepszymi intencjami ślę dalej

1 thought on “Dlaczego zostałam doulą?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top