Jak wspierać rozwój psychoruchowy małego dziecka? – spotkanie dla rodziców

Tydzień temu odbyło się kolejne spotkanie dla rodziców, tym razem jednak nie rozmawialiśmy o zachowaniu. Tym razem skupiliśmy się na tym, w jaki sposób najlepiej towarzyszyć i wspierać nasze dzieci i ich rozwój psychoruchowy. Spotkanie odbyło się we współpracy z OCRS i Miasto Oława.

Jako świeżo upieczeni rodzice, zaangażowani wujkowie czy ciocie, w ogóle opiekunowie małych dzieci codziennie zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej wspierać rozwój psychoruchowy małego dziecka. Psychoruchowy, cytując za Słownikiem Języka Polskiego oznacza

dotyczący zjawisk i procesów psychicznych zachodzących przy wykonywaniu przez człowieka czynności ruchowych.

A tak może bardziej “po ludzku”, to rozwój motoryki i psychiki, który postępuje od chwili urodzenia się dziecka.

Żeby pomóc rozwiać choć część Waszych (i uwierzcie mi, że moich też!) rozterek, zaprosiliśmy Was na 2-godzinne spotkanie z psychologiem, logopedą, certyfikowanym edukatorem Pozytywnej Dyscypliny, a także współwłaścicielką żłobka Baśniowa KrainaJoanna Wasilewska.

 

 

Cel spotkania

Celem naszego spotkania było przedstawienie różnych możliwości, świadomego sprawdzania i poszukiwania odpowiedzi pośród literatury dziecięcej. Razem z panią Asią chciałyśmy między innymi:

 • zapoznać Was z zasadami ułatwiającymi nawiązywanie relacji z małym dzieckiem i wspierającymi rozwój zabawami.
 • pokazać pomysły na różnorodne zabawy sensoryczne.
 • pokazać , jakie zabawki oraz aktywności najlepiej i najpełniej będą wspomagały rozwój Waszego dziecka.
 • ułatwić Wam zrozumienie niektórych dziecięcych zachowań i nietypowych reakcji.
 • przekazać wszelkie informacje na temat prawidłowego karmienia niemowlęcia i małego dziecka.
 • pokazać, jakie są oczekiwane etapy rozwoju artykulacji u dzieci, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy zasięgać porady logopedy.
Nauka literek - jasne!
Nauka literek – jasne!

Moje osobiste wrażenia

Jako rodzic jednego dziecka wiedziałam aż za dobrze, że nic nie wiem. Miałam aż za dużą świadomość tej niewiedzy.  Jako rodzic trójki dzieci zdarza mi się natomiast czasem zapędzić i buńczucznie pomyśleć, że ja to już wszystko wiem. A to przecież guzik prawda! Dobra, wiem już sporo, ale każdy dzień i każde dziecko potrafi mnie nauczyć wielu nowych rzeczy, umiejętności, spostrzeżeń.

I na tym spotkaniu również dowiedziałam się czegoś nowego. Przyznam szczerze i trochę ze wstydem, że nie spodziewałam się, że tych informacji będzie aż tyle! Jako rodzic widzę i czuję, że mam TYLE i jeszcze więcej do nauki.

Do tej pory nie miałam potrzeby i nie interesowałam się tematem wędzidełka. Wiedzieliście, że na jego podcięciu sprawa się nie kończy? Że podcięcie to w sumie początek i wymaga późniejszych konsultacji z logopedą i fizjoterapeutą? A że zgrzytanie zębami można i powinno się skonsultować z logopedą? Że obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe może być wynikiem okresu ciąży i tego, jak tą ciążę przechodziłyśmy, jakie leki przyjmowałyśmy, co robiłyśmy?

Wiedzieliście, że już ok 6-go miesiąca życia są metody na wczesne wykrycie spektrum autyzmu? Nauka, medycyna cały czas się rozwija i prze do przodu.

W trakcie spotkania pani Asia zarekomendowała dr Marzenę Machoś, logopedę, specjalistę wczesnej logopedii klinicznej, filologa i oligofrenopedagoga. Polecam Wam do posłuchania wywiad z dr Machoś nt. “Niemowlak u logopedy“. Tymczasem drugą polecajką jest Szkoła Terapii Karmienia – Od pestki do ogryzka, którą znajdziecie jako stronę, ale i na FB.

Pomoce dydaktyczne
Pomoce dydaktyczne

P.S.

To, co przede wszystkim zostaje ze mną po tym spotkaniu, to dwa zdania:

 1. Wkładanie rąk (i wszystkiego innego) do buzi, to naturalny odruch poznawczy, ćwiczący koordynację oko-ręka.
 2. Woda jest oliwą dla mózgu.

Niby dwa bardzo proste zdania, o oczywistych sprawach, ale jestem przekonana, że warto je sobie przypominać!

A w najbliższym czasie odbędą się następujące spotkania dla rodziców i innych zainteresowanych tematem osób:

 1. W Siechnicach, w Krainie Mowy Centrum Terapii i Rozwoju – W empatycznym kontakcie ze sobą i z innymi – wprowadzenie do NVC
 2. W Oławie, w Centrum Językowe El Dorado – Poland, Wprowadzenie do Pozytywnej Dyscypliny
 3. W Marcinkowicach, w Niepubliczny Punkt Przedszkolny Ekomarcinki, Czego potrzebują dzieci wg Jespera Juula?- seminaria inspirujące
 4. W Domaniowie, w Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów, Laboratorium Relacji – Inspirujące Seminaria
Mój osobisty najwierniejszy towarzysz
Mój osobisty najwierniejszy towarzysz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top