Mama to Ja! #1 wywiad z Justyną Schwałkowską, autorką bloga Just in Life

Justyna Schwałkowska – pracująca mama z 2-letnim stażem, partnerka i autorka bloga Just in Life. Na swojej stronie porusza problemy kobiecej rzeczywistości. Jest miłośniczką wszelkich inicjatyw, które łączą kobiety, dają im wsparcie, zrozumienie i siłę 🙂

1. Zamieszkałam w…

Świdnicy, bo tutaj się uczyłam. Po szkole automatycznie zostałam, zaczęłam pracować zawodowo, wynajmować mieszkanie i ogarniać dorosłą rzeczywistość. Teraz nie wyobrażam sobie innego miejsca dla siebie. Kocham to miasto i świetnie się w nim czuję. Nie jest ani za duże, ani za małe. Prężnie się rozwija, przez co daje duże możliwości do rozwoju. Społeczeństwo jest mocno zaangażowane w życie miasta, czynnie uczestnicząc w jego postępie poprzez rozmaite realizacje budżetów obywatelskich.

2. Gdy dzieci się nudzą…

Moja córka jest wymagająca pod względem poświęcanej jej uwagi. Gdy już wszystkie pomysły zawiodą, niezawodnym rozwiązaniem zawsze jest plac zabaw. Niedaleko mojego domu został odnowiony ogromny plac z mnóstwem ciekawych urządzeń. Gdy wyszalejemy się na huśtawkach, karuzelach, skoczkach i w piaskownicy, umęczone, ale szczęśliwe wracamy do domu. Gdy pogoda nie pozwala na wyjście, najlepszym lekarstwem na nudę jest szaleństwo w lokalnej sali zabaw.

3. Największym problemem jest…

tempo w jakim obecnie żyjemy. Nieustanna huśtawka między domem, pracą a własnymi pasjami. Ciężko złapać równowagę. Jest to trudne zadanie, lecz mimo zdarzających się porażek, codziennie próbuję.

4. Najbardziej cieszy mnie…

gdy mogę spędzać czas z rodziną, jednocześnie nie zaniedbując swoich pasji. Od roku prowadzę bloga, gdzie poruszam tematy typowo kobiece. Skupiam się głównie na aspektach społecznych, rozterkach czy problemach, z jakimi borykamy się wszystkie jako mamy i kobiety. Cieszy mnie każdy komentarz, każde polubienie, bo to znak, że to, co robię, jest dla kogoś w jakiś sposób ważne.

5. Marzy mi się…

przyszłość, w której kobiety zaczną się wzajemnie słuchać, wspierać i szanować, zamiast szykanować się nawzajem i nieustannie oceniać. Powinnyśmy być zjednoczone bez względu na to, czy posiadamy dzieci, czy nie, czy rodziłyśmy naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, czy karmimy piersią czy butelką – wymieniać można bez końca. Marzy mi się, że świat, w którym dorastać będzie moja córka, będzie wolny od stereotypów, dyskryminacji czy krzywdzących ocen.

6. Brakuje mi…

snu. Jak każdej mamie. Ale to jest akurat do wytrzymania. Najbardziej brakuje mi takiego stanu, kiedy niczym nie musisz się martwić. To się nazywa chyba błogość. 🙂 Zdecydowanie tego brakuje mi najbardziej – choć przez jeden dzień poczuć błogość.

7. Mój idealny dzień…

wyglądałby następująco: obudziłabym się sama – nie na dźwięk znienawidzonego budzika. Powolnie zjedzone śniadanie popiłabym aromatyczną i ciepłą kawą. Wyszłabym z córką na spacer, na boso po plaży. Robiłybyśmy zamki z piasku z ogromną fosą. Poszłybyśmy na pyszny obiad, którego nie trzeba gotować ani myć po nim talerzy. Potem odpoczynek na hamaku, gdzie w cieniu popijałybyśmy świeży sok. Z pracy wróciłby tatuś i pobawiłby się z córeczką, a ja zostałabym na hamaku z ulubioną książką. Wieczorem romantyczna kolacja z winem, które z czasem zaszumiałoby w głowie. Doba trwałaby 48 godzin.

8. Chcę tu zostać…

bo Świdnica jest znakomicie skomunikowana z resztą Dolnego Śląska, a okolice obfitują w piękne i ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Samo w sobie miejsce jest bardzo zadbane, bezpieczne, spokojne, lecz nie nudne, a w takiej właśnie okolicy chcę wychowywać dzieci.

9. Macierzyństwo sprawiło, że…

stałam się bardziej asertywna. Częściej odmawiam innym, bo czas, który mam wolny, jest dla mojej córki najcenniejszy i to na nią wolę go spożytkować. Myślę, że stałam się tez odważniejsza, z większym uporem bronię swojego zdania.

10. Od życia oczekuję…

wszystkiego. Może to oklepane, ale kiedyś, gdy będę już u kresu swoich sił, chciałabym sobie pomyśleć, że miałam dobre życie. Niczego nie żałować ani nie wspominać niewykorzystanych okazji.

💟 💟 💟

Justynę znajdziecie:

Zapowiedź, cel i wizję projektu Mama to JA! możecie znaleźć we wpisie Mama to JA! – cykl wywiadów z aktywnymi kobietami. Tymczasem inne wywiady z mamami – blogerkami będą pojawiały się sukcesywnie pod tagiem Mama to JA!.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top