NIE-SZKOŁA rodzenia cz. 1 CIĄŻA

W lipcu odbyły się pierwsze dwa warsztaty NIE-SZKOŁY rodzenia organizowane przez Fundację Nasza Mozaika. Dzięki MiniGrantowi przyznanemu Fundacji przez Fundusz Feministyczny Fundacja mogła rozpocząć swój pierwszy oficjalny projekt.

 

NIE-SZKOŁA rodzenia

O pomyśle NIE-SZKOŁY rodzenia oraz o przebiegu i o prowadzących pierwszy blok warsztatów, które odbyły się na początku lipca, możesz przeczytać w poprzednim wpisie. Znajdziesz go bezpośrednio TUTAJ.

Prowadzące

Drugie zajęcia naszej NIE-SZKOŁY odbyły się 26go lipca br., a poprowadziły je:

  1. Agnieszka Gelger-Kałuża – magister fizjoterapii, z 12-letnim stażem pracownik Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie. Bardzo dobrze zaznajomiona z problemami, z jakimi borykają się młode mamy. Od 3 lat prowadzi własny gabinet w NZOZ Omega w Oławie i jest certyfikowanym fizjoterapeutą uroginekologicznym PTUG (zaburzenia statyki i nietrzymanie moczu, fizjoterapia anorektalna). Dodatkowo jest certyfikowaną specjalistką opieki okołoporodowej oraz absolwentką Francuskiej Szkoły AENON Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie. Agnieszka aktywnie działa również jako członkini zarządu Fundacji Nasza Mozaika. W social mediach możesz znaleźć Agnieszkę na jej profilu FB – Fizjoterapia Kobiet.
  2. Aleksandra Witkowska – magister położnictwa, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna, a także doradczyni chustonoszenia. Stacjonarnie możesz ją spotkać przede wszystkim w Brzegu i okolicach. Nie raz była inicjatorką obchodów Tygodnia Godnego Porodu i Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w Brzegu, a nawet w Oławie. W social mediach możesz znaleźć Olę na jej profilu FB i IG – KarmiOlka.

Już niedługo poznacie kolejne nasze prowadzące. 🙂

CIĄŻA – cz. 2

Podczas ubiegłych warsztatów rozmawiałyśmy z Agnieszką na temat dolegliwości bólowych w ciąży i w jaki sposób można sobie z nimi radzić.

Agnieszka Gelger-Kałuża
Agnieszka Gelger-Kałuża

Agnieszka podzieliła się z uczestniczkami swoją ogromną wiedzą. Przygotowaną prezentację uzupełniała merytorycznymi komentarzami oraz delikatnymi ćwiczeniami, do których zachęcała uczestniczki warsztatów. Pani miały okazję zweryfikować swoją wiedzę, czy przekonania na temat różnych dolegliwości bólowych w ciąży i sposobów na radzenie sobie z nimi. Wyjaśniała wątpliwości, odpowiadała na zadane pytania, a każda chętna pani miała okazję porozmawiać kilka chwil z Agnieszką również indywidualnie.

Ola Witkowska poprowadziła z kolei dyskusję z uczestniczkami na temat,

  • w jaki sposób można przygotować się do ciąży, do porodu,
  • u kogo kobieta w ciąży może uzyskać wsparcie informacyjne, medyczne, emocjonalne,
  • jakie kompetencje posiada położna, doula, lekarz ginekolog-położnik i w jaki sposób specjaliści Ci mogą się uzupełniać działając na rzecz kobiety w ciąży i rodzącej.

Ola swoją pogadanką podkreślała, że w ciąży/porodzie nie tylko wiedza jest nam potrzebna. Jako kobiety ciężarne przygotowujemy głowę, ciało i serce na to, co się z nami dzieje w trakcie ciąży oraz na to, co nadejdzie wraz ze zbliżającym się terminem porodu.

Każda pani, która wyraziła takie życzenie, mogła posłuchać tętna swojego maleństwa. Na zakończenie zaś Ola zaprosiła uczestniczki do wspólnej prowadzonej relaksacji.

Drugi blok warsztatów w lipcu zakończył temat ciąży.

W najbliższej przyszłości

W najbliższej bowiem przyszłości czekają nas warsztaty:

Zapisy odbywają się poprzez formularz Google pod następującym adresem: sierpień, wrzesień, październik.

P.S.

Spotkania NIE-SZKOŁY rodzenia mają charakter warsztatowy, mogą zawierać elementy prezentacji. Odbywają się na ul. Broniewskiego 27B w Oławie w okresie od lipca do października 2 razy w miesiącu. Ten cykl jest bezpłatny dzięki MiniGrantowi od Funduszu Feministycznego.

Fundusz Feministyczny
Fundusz Feministyczny

Warsztaty są wspaniałą okazją do poznania innych kobiet w podobnych sytuacjach życiowych. Jako Fundacja mamy nadzieję, że przestrzeń, którą wspólnie stworzymy, będzie wspierać kobiecą siłę drzemiącą w każdej kobiecie i nie jednej z uczestniczek pomoże w jej odnalezieniu, umocnieniu i/lub zauważeniu.

Więcej o Fundacji

W poniższych wpisach znajdują się informacje oraz opisy dotyczące innych działań i wydarzeń Fundacji Nasza Mozaika.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top