Podchody Rodzinne Złap Biegusa

Podchody Rodzinne Złap Biegusa odbyły się 29go maja 2021 roku w Oławie w ramach Oławskiego Dnia Dziecka organizowanego przez Centrum Sztuki i Miasto Oława.

Zaproszone przez Centrum Sztuki do współpracy miałyśmy w tym roku okazję stworzyć drugą już edycję Podchodów Rodzinnych w Oławie. Tym razem pod nazwą Podchody Rodzinne Złap Biegusa. Było więcej drużyn, więcej uczestników, ale i więcej stacji, kilometrów, zadań do wykonania. Ale to nie wszystko… Bo przede wszystkim było mnóstwo śmiechu, zabawy i niepowtarzalnego czasu spędzonego aktywnie, na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi!

Zabawy czas - START!
Zabawy czas – START! Fot. Agata Maśluszczak

Podchody Rodzinne Złap Biegusa

Podchody to rodzaj gry terenowej, w którą można bawić się o każdej porze roku. Możliwe, że jest to gra bardziej znana harcerzom i uczestnikom wszelkich obozów lub kolonii. Przede wszystkim jednak jest to gra, w którą mogą się bawić duzi i mali, i czerpać z niej jednakową przyjemność!

Podchody Rodzinne Złap Biegusa mają do siebie jeszcze to, że są zabawą, do której zapraszamy drużyny składające się z rodziny i przyjaciół. Bo zależy nam na kilku najważniejszych również dla nas samych rzeczach:

  • zależy nam, aby wyciągnąć jak najwięcej osób na świeże powietrze i zachęcić ich do aktywnego spędzania czasu,
  • chcemy wspierać rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi, by mogły w bezpieczny dla siebie i środowiska sposób zacieśniać więzy rodzinne,
  • pragniemy pokazać, że nasze miasto bogate jest w zaangażowanych i pełnych dobrej energii ludzi,
  • główkowanie, a także współpraca w grupie to bardzo ważne elementy naszej zabawy,
  • a także nie zapominamy o tym, że chcemy się przy tym świetnie bawić!

Złap Biegusa w edycji maj 2021 jest grą terenową miejską, prowadzącą przez miasto Oławę. Tegoroczny start odbył się na terenie boiska szkolnego, udostępnionego nam przez Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im Jana III Sobieskiego w  Oławie. To tutaj we współpracy z Jarosławem Gębarzewskim przygotowaliśmy dla uczestników pierwsze zadanie. 🙂

Rodzice na start!
Rodzice na start! Fot. Agata Maśluszczak

Zaplanowane zadania wymagały od naszych uczestników czasem trochę sprytu.

Komu się spodobały kłódki? ;-) Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
Komu się spodobały kłódki? 😉 Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

Czy też wykazania się wytrzymałością i sprawnością fizyczną.

W średniowiecznym klimacie Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
W średniowiecznym klimacie Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

Nasi uczestnicy musieli być gotowi na wszystko! Bo np. pod Termami Jakuba trzeba było się trochę pomoczyć. 😀

Kisiel, żelatyna, spaghetti i trochę wody! :-D Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
Kisiel, żelatyna, spaghetti i trochę wody! 😀 Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

Zaangażowanie tatusiów jest równie ważne! Nie mogliśmy o nich zapomnieć i dla nich też coś przygotowaliśmy. 😀

A komu się podobały rurki? :-D Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
A komu się podobały rurki? 😀 Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

Uśmiechy, radosne okrzyki, a także lekko zmęczone miny 😉 to najlepsza wizytówka naszej gry. Oraz nagroda dla nas, organizatorów!

Najpiękniejsza radość w dziecięcych oczach! Fot. Agata Maśluszczak
Najpiękniejsza radość w dziecięcych oczach! Fot. Agata Maśluszczak

Sprawczynie zamieszania

Podchody Rodzinne Złap Biegusa zostało zrealizowane na zlecenie Centrum Sztuki w Oławie przez trzy pomysłowe i zaangażowane dziewczyny. Chyba nie popełnię żadnego faux pas, jeśli napiszę, że każda z nas jest nietuzinkowa, pełna pasji i zaangażowania. 🙂 A organizując Podchody po raz drugi zgodnie uznałyśmy, że stanowimy prawdziwy dream team. 😀

Dream Team :-)
Dream Team 🙂

Edyta Wasiak (z która notabene miałam przyjemność przeprowadzić wywiad z cyklu 10 pytań do, o TU) jest animatorem i wodzirejem, na co dzień natomiast pracuje w jednym z oławskich przedszkoli. Nie dość, że to ona prowadzi zwykle całe wydarzenie danego dnia, jest naszym głosem, to także sypie pomysłami gier i zabaw. Jest prawdziwą skarbnicą! I nie będę oszukiwać, to ona trzyma nas w ryzach. 😀

Edyta Wasiak - głos naszych Podchodów! Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
Edyta Wasiak – głos naszych Podchodów! Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

Agata Maśluszczak, tzn. Wasza ulubiona autorka tegoż bloga. 😉 Poniekąd kobieta-orkiestra. Gdybym mogła nie spać, byłabym w ciągłym ruchu i cały czas coś bym robiła i wszędzie była. 😉 Lubię być poinformowana, dużo czytam (choćby nagłówków), ale też dbam o czas z rodziną. I o rodzinę dbam angażując się w tego typu projekty.

Agata Maśluszczak - to w tej głowie rodzi się słowo ;-) Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
Agata Maśluszczak – to w tej głowie rodzi się słowo 😉 Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

Ewa Januszkiewicz (wiesz, że z Ewą też rozmawiałam przy okazji wywiadu 10 pytań do? :D) to dziewczyna, spod której ręki wychodzą wszystkie nasze projekty graficzne, filmy, plakaty i co tylko sobie wymarzymy. Imponuje mi swoim opanowaniem, siłą oraz zadaniowym podejściem. Jej spokój nieraz dodawał nam mocy. A w tym roku w dniu wydarzenia z pewnych względów Ewa wspierała nas zdalnie i była “kołem ratunkowym”, nie tylko dla uczestników. 😀

Ewa - nasze "koło ratunkowe" :-)
Ewa – nasza “koło ratunkowe” 🙂

Jedno Wam powiem. Mam nieodparte wrażenie, że z tymi dwiema dziewczynami cokolwiek byśmy wymyśliły, to nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. 🙂 I jak to mówią po polsku – sky is the limit! 😀

Sponsorzy

Całość wydarzenia pozwoliło nam uatrakcyjnić zaangażowanie sponsorów, firm współpracujących, wolontariuszy oraz dobrych ludzi i instytucji, którzy pomogli nam, jak tylko mogli. Bez nich byłoby nam o wiele trudniej! Dlatego pragniemy podziękować następująco:

Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Oławie – za ufundowanie nagrody głównej oraz przygotowanie jednego z zadań Podchodów.

Szkole Tańca Athina – za ufundowanie nagrody dla II i III miejsca oraz zorganizowanie zadania tanecznego naszych Podchodów.

Kwiaciarni Ewa w Rynku w Oławie za ufundowanie ziemi oraz kwiatów, które urozmaiciły jedno z zadań Podchodów, a także ozdobiły ogródki uczestników wydarzenia.

Bankowi Spółdzielczemu w Oławie – za wsparcie finansowe wydarzenia.

Basenom Miejskim Termy Jakuba – za wsparcie przy wykonaniu jednego z zadań oraz ufundowanie wejściówek na basen jako nagród pocieszenia.

Decathlon Bielany Wrocławskie – za ufundowanie piłek jako nagród pocieszenia.

Sklepowi zabawkowemu Kamil Wondek – za wsparcie finansowe wydarzenia.

Poczcie Polskiej UP 1 w Oławie – za pomoc w zorganizowaniu jednego z zadań i stacji Podchodów.

Liceum Ogólnokształcącemu Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie – za udostępnienie szkolnego boiska oraz pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu start Podchodów.

Komendzie Powiatowej Policji w Oławie – za pomoc w zorganizowaniu jednego z zadań i punktu Podchodów.

Hufcowi ZHP w Oławie – za pomoc harcerzy w organizacji i przeprowadzeniu części zadań Podchodów, za zaangażowanie i okazane nam wsparcie.

Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrzycy – za pomoc w zorganizowaniu jednego z punktów oraz ufundowanie bandaży, które urozmaiciły jedno z zadań Podchodów.

Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie – za pomoc w organizacji zadania startowego Podchodów oraz wsparcie naszego wydarzenia.

Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnych „Biegnij Oławo” i Mariuszowi Jarosławskiemu – za użyczenie startu/mety oraz pomoc w przygotowaniach.

Chorągwi Piastów Śląskich – za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu jednego z zadań Podchodów oraz wszelkie okazane wsparcie.

Angelika – za pomoc w przygotowaniach oraz wsparcie w trakcie trwania wydarzenia.

Aleksandra Braniewska – za pomoc w przygotowaniach i przeprowadzeniu jednego z zadań Podchodów.

DZIĘKUJEMY!

Fot. pixabay

Co dalej?

Rok temu nasze Podchody miały 9 stacji. Zapisanych było 30 drużyn, udział wzięło 28, tj. około 90 osób. Tutaj możecie zobaczyć, jak było w ubiegłym roku – Rodzinne Podchody “Złap Koguta”. A gdybyście woleli obejrzeć FILM, to jest i ON. 🙂

Tymczasem w tym roku zapisanych było ponad 70 drużyn! Z czego limit z przyczyn związanych z pandemią był 35. Udział ostatecznie wzięły 33 drużyny, tj. prawie 150 osób!

Niektórzy TAK się przygotowali! :-D Fot. Agata Maśluszczak
Niektórzy TAK się przygotowali! 😀 Fot. Agata Maśluszczak

My ewidentnie czujemy, że się rozkręcamy. 😉 A i od Was dostajemy nie tylko niezwykle pozytywną informację zwrotną, że tego typu wydarzenie jest bardzo mile widziane. Piszę nie tylko, bo już na mecie zdarzyło się nam nie raz odpowiadać na pytania typu, kiedy kolejne Podchody! 😀 Wasza radość i entuzjazm jest dla nas wspaniałą nagrodą. Bo choć spędziłyśmy nad organizacją mnóstwo godzin, przy komputerach, w aucie, na licznych spotkaniach, rozmowach telefonicznych i w terenie, to widzimy, że doceniacie nasz trud i chcecie więcej! 😀

HURRA! Fot. Dagmara Pajkert Fotografia
HURRA! Fot. Dagmara Pajkert Fotografia

W naszych głowach jest wciąż sporo pomysłów, do nich dochodzą kolejne. Pracujemy wytrwale nad tym, by Podchody pojawiły się po raz kolejny, dlatego obserwujcie koniecznie nasz profil społecznościowy, bo nie milkniemy! 😀

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top