To kim jest ta DOULA?

Doula – doświadczona (również w swoim macierzyństwie) kobieta, która wspiera drugą kobietę w czasie ciąży, porodu i połogu.

Jestem doulą. I w większości wypadków, gdy komuś o tym mówię, widzę dezorientację na twarzy rozmówcy. 🙂 Czasem następuje pytanie:” Ooook, a czym się właściwie zajmujesz?” Dlatego, odpowiadam.

Jestem doulą po szkoleniu podstawowym i mogę Ci pomóc. Mogę Cię wspierać w czasie:

  • ciąży,
  • porodu,
  • połogu,
  • jako mamę małego dziecka/ dzieci.

Wspaniałe jest też to, że doula mimo iż wspiera przede wszystkim kobietę, pośrednio (a czasem i bezpośrednio) wspiera jej partnera. Bo zaopiekowanej kobiecie, będzie często również towarzyszył spokojniejszy partner.

Ostatnio pisałam też o tym, dlaczego zostałam doulą. 🙂

Z najlepszymi intencjami ślę dalej
Z najlepszymi intencjami ślę dalej

Ciąża

W ciąży możemy spotkać się indywidualnie lub możesz dołączyć do grupy wsparcia dla mam w ciąży lub skorzystać z propozycji grupowych warsztatów (jeśli takowe się odbywają).

  1. Spotkanie zapoznawcze
  2. Spotkanie indywidualne
  3. Warsztaty grupowe
  4. Spotkania dla mam

Dokładny cennik znajdziesz w zakładce DOULA.

Spotkanie zapoznawcze odbywa się w celu poznania się nas, omówienia ewentualnej współpracy, doprecyzowania Twoich (Waszych, bo i partnera również) oczekiwań oraz moich możliwości.  To podczas tego spotkania mamy możliwość poznać się, a także omówić umowę, którą podpiszemy na kolejnym spotkaniu. Spotkanie zapoznawcze jest jednak spotkaniem niezobowiązującym. 🙂

Spotkanie indywidualne różni się od spotkania zapoznawczego tym, że odbywa się wtedy, kiedy chcesz, kiedy tego potrzebujesz i jego kontynuacją nie musi być stała współpraca. Może to być jedno spotkanie na temat, który aktualnie spędza Ci sen z powiek, który potrzebujesz omówić, dopytać się, zamiast doszukiwać się informacji pośród internetowego gąszczu.

Warsztaty grupowe z kolei to spotkania, w których uczestniczą mamy, mamy z dziećmi lub pary. Warsztaty przeważnie są tematyczne, tzn. temat jest z góry określony. Warsztaty trwają do 2-óch godzin i odbywają się na zamkniętej sali. Miejsce oraz termin warsztatów są podawane odpowiednio wcześniej w osobnej komunikacji.

Tymczasem spotkania grupowe dla mam to zwykle luźne spotkanie, które może mieć z góry określony temat, jednakże nie zawsze trzeba się go ściśle trzymać.

Poród

Towarzyszenie w porodzie obejmuje nie tylko samą obecność douli podczas porodu, ale również

  • jedno spotkanie przygotowujące do porodu,
  • gotowość porodową zaczynającą się na 2 tygodnie przed terminem porodu,
  • towarzyszenie w porodzie (od wezwania do szpitala lub domu) + towarzyszenie do dwóch godzin po porodzie,
  • jedna wizyta popołogowa,
  • konsultacje telefoniczne, mailowe (Skype, WhatsApp) w okresie okołoporodowym.

Połóg

W połogu możemy:

  • się spotkać indywidualnie,
  • umówić pakiet spotkań,
  • możesz dołączyć do grupy wsparcia (jeśli taką akurat prowadzę).

Spotkanie indywidualne połogowe trwa standardowo do dwóch godzin i obejmuje wsparcie praktyczne, informacyjne oraz emocjonalne.

Połóg to czas, w którym

  • jako mama uczysz się swojego maluszka po drugiej stronie brzucha,
  • w Twoim ciele buzuje burza hormonów i nierzadko możesz mieć poczucie utraty kontroli nad własnymi emocjami,
  • Twoje ciało powoli regeneruje się po okresie ciąży oraz porodu,
  • wraz z partnerem budujecie Wasze życie na nowo (bez względu na to, czy urodziłaś swoje pierwsze czy kolejne dziecko).

W tym czasie nie musisz być sama. Zadbaj o to, by na czas połogu mieć pomoc, wsparcie. Nie musisz i nie powinnaś wtedy działać na zwykłych (najwyższych) obrotach. Połóg to czas polegiwania, odpoczywania, dochodzenia do siebie. Dla Ciebie, dla Twojego maluszka, partnera, dla Waszych starszych dzieci, dla Waszej rodziny.

Podczas tego spotkania (lub wcześniej telefonicznie bądź mailowo) ustalamy zakres udzielanych przeze mnie usług, które mogą obejmować – wsparcie przy karmieniu piersią, pomoc przy zajęciach domowych, masaż chustami rebozo, itp.

Jednym zdaniem

Jak już wspominałam – doula jest doświadczoną kobietą. Może (choć nie musi) mieć ukończony kurs, np. Akademię Wsparcia Okołoporodowego, organizowany przez Stowarzyszenie Doula w Polsce. Doula ma możliwość zapewnienia kobiecie ciągłości wsparcia okołoporodowego.

Proud to be a doula!
Proud to be a doula!

Medykalizacja porodu i jego prawie całkowite przeniesienie do szpitala sprawiło, że zapomnieliśmy, czego przede wszystkim potrzebujemy w ciąży, porodzie i połogu. Kobiecie w tym czasie potrzeba przede wszystkim wsparcia i obecności drugiego człowieka. Najlepiej, gdy jest to właśnie druga kobieta. Zaznajomiona z ciążą, porodem i połogiem. Taka, która zrozumie, wesprze, odpowie na Twoje potrzeby. To jest właśnie doula.

P.S.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zapraszam Cię do kontaktu pisemnego, mailowego lub telefonicznego. Kontakt do mnie znajdziesz w zakładce Współpraca. Natomiast w zakładce DOULA, znajdziesz propozycję mojej oferty w znacznym skrócie, wraz z cennikiem. 🙂

Chcę, żebyś jeszcze wiedziała, że szczegóły współpracy pomiędzy doulą a klientką określa umowa. W ramach usługi jako przyszła mama masz możliwość konsultacji telefonicznych i mailowych z doulą na wspólnie ustalonych zasadach.

 

Pamiętaj – nie jesteś sama!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top