Motywacja to, mam wrażenie, ostatnimi czasy bardzo modne słowo. Na pewno każdy(a) z nas pracujący w jakiejś korporacji słyszy o motywacji choćby kilka razy na tydzień. 😉 Jeszcze parę lat temu nawet na moich pedagogicznych studiach nie mówiło się o motywacji aż tyle. Dziś zastanawiamy się nad motywacją również najmłodszych dzieci. Zastanawialiście się, czy prawidłowo motywujecie swoje pociechy? Ja owszem. I okazało się, że nie zawsze robię to tak, jak powinnam.
Jak już mogliście zauważyć, czytam sporo i interesuje mnie bardzo temat świeżego spojrzenia na wychowanie. Chcę się rozwijać w wielu aspektach, także w odniesieniu do wychowywania moich dzieci. Tym razem sięgnęłam po książkę “Dodaj mi skrzydeł!”, o której słyszałam sporo dobrego.
Dodaj mi skrzydeł!
Według wydawnictwa Samo Sedno:
Praktyczny poradnik wychowawczy, który pokazuje, jak tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju motywacji wewnętrznej u dzieci i pewności siebie, tak by zachęcać, a nie nakłaniać do aktywności, np. uczenia się czy sprzątania. Problemy z motywacją u dzieci pojawiają się często w momencie rozpoczęcia nauki w szkole, dlatego poradnik będzie szczególnie przydatny dla rodziców dzieci w wieku 7-14 lat.Joanna Steinke-Kalembka, doświadczona psycholog i terapeutka, przekonuje, że dom nie musi być niekończącym się polem bitwy o odrabianie zadań domowych czy uczenie się do sprawdzianów. Aby budować w dziecku motywację wewnętrzną i rozwojowe nastawienie do nauki, lepiej zrezygnować z gróźb, nagród i kar na rzecz współdziałania i budowania wspierającej relacji z dzieckiem.
Poradnik podpowiada:
– jak prowadzić rozmowy nastawione na zmianę zachowania dziecka, tak aby nie kończyły się kolejną awanturą
– jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką
– w jaki sposób mądrze chwalić i krytykować
– jak pomóc dziecku realizować jego pasje i cele
– jak budować emocjonalne zasoby małego człowieka
Autorka
Książkę “Dodaj mi skrzydeł” napisała toruńska psycholog, psychoterapeutka oraz trenerka umiejętności psychospołecznych – Joanna Steinke-Kalembka. A jej blog Edukowisko jest również skarbnicą wiedzy, do której często i chętnie zaglądam.
Według mnie
Ta książka jest moim osobistym “must have”. Nie tylko każdego rodzica, ale również każdego lidera. Nie menedżera, kierownika, dyrektora. Ale właśnie lidera, czyli osoby, która chce nie zarządzać, ale prowadzić ludzi za sobą. W jaki sposób rozmawiać z dziećmi, ale również z dorosłymi ludźmi, by utrzymać ich wewnętrzną motywację. Jak pozbyć się metody kija i marchewki? Dzisiejszy świat, a świat naszych rodziców rządzą się zupełnie innymi prawami. Jesteśmy bardziej świadomi możliwości, siły komunikacji, słów w ogóle. Ta książka, nie tylko daje solidne podstawy, ona uczy i sprawia, że chcesz więcej. Chcesz więcej wiedzieć, umieć, ćwiczyć. Bo umiejętność motywacji zaczyna się w nas. Nie od dziś słyszymy, że zmiana musi iść od nas samych. Zmieniając siebie, mamy wpływ na innych.
Nie oczekuj od tej książki, że po jej przeczytaniu będzie różowo. Miód, cud i orzeszki. Nie. Książka to tylko początek. Ale taki, który sprawia, że wiesz, od czego zacząć i w którym kierunku podążać.
Gdybyście szukali książki, możecie znaleźć ją np. TU: