Agresja – niebezpieczne tabu

19.10.2021 odbyło się pierwsze “po pandemii” spotkanie z Kasią Kubiczek na temat agresji. Agresji, nie tylko wśród dzieci.

Katarzyna Kubiczek to mama trójki dzieci, a także trener FamilyLab i właścicielka Laboratorium Relacji. Kasia pracuje z rodzicami, wychowawcami oraz dorosłymi w ogóle, którzy chcą rozwijać swoje relacje z najbliższymi. Choć po prawdzie, gdy dbamy o relacje z najbliższymi nam ludźmi, to i te dalsze relacje również na tym zyskują. 🙂 Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat Kasi, zachęcam się do przeczytania wywiadu z Kasią z cyklu #10pytańdo, który pojawił się na blogu w 2018 roku. -> 10 pytań do #12: Katarzyny Kubiczek

Kasia z moimi notatkami na pierwszym planie :-D
Kasia z moimi notatkami na pierwszym planie 😀

Seminaria inspirujące w Marcinkowicach

Seminaria inspirujące to cykl spotkań, podczas których obecni uczestnicy mają możliwość wymiany doświadczeń. To sposobność na posłuchanie innego niż zazwyczaj spojrzenia na relacje w rodzinie. Te seminaria prowadzone przez Katarzynę Kubiczek oparte są na naukach Jespera Juula, duńskiego terapeuty i cenionego europejskiego pedagoga.

Pierwsze 2 spotkania odbyły się jeszcze w 2020 roku, z uwagi jednak na dynamiczny rozwój pandemii musiały zostać zawieszone. Wróciliśmy do spotkań z nadzieją, że tym razem sytuacja pozwoli nam na dokończenie całej serii.

Spotykamy się w Marcinkowicach w Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym, na ulicy Spacerowej 24, a dzięki współpracy prowadzącej z pewną fundacją, spotkania są BEZPŁATNE.

Agresja – niebezpieczne tabu

Tematem spotkania 19go października była agresja. I choć spotkaliśmy się mówić przede wszystkim o agresji wśród dzieci, to nie można było nie poruszyć agresji wśród dorosłych. Jest to emocja, która dotyczy nas wszystkich, nie tylko dzieci i jej zrozumienie wypadałoby zacząć od siebie.

Agresja sama w sobie nie jest zła. Choć zostaliśmy nauczeni, że nie powinna się pojawiać, nie powinniśmy jej przejawiać, najlepiej w ogóle jej nie odczuwać. Zwłaszcza dziewczynki. Tymczasem agresja jest emocją jak każda inna. A jej pojawienie się możemy odczuwać z wdzięcznością. Dlaczego właśnie z wdzięcznością? Bo to właśnie jest moment, który mówi nam, że jakieś potrzeby (które kryją się pod emocjami) nie zostały zaopiekowane. Jeśli w takim momencie uda się nam zatrzymać, zastanowić i wejrzeć głębiej, możliwe, że znajdziemy to, co powoduje u nas agresję. Jeśli tego nie zrobimy, zablokowana agresja może skierować się do wewnątrz i będzie rosnąć. Nie wystarczy obiecać, sobie i innym, “już tak nie będę robić”.

Uczestnicy dopisali :-)
Uczestnicy dopisali 🙂

Jeśli tymczasem zatrzymamy się na samym zachowaniu, np. agresję kierowaną przeciwko koledze czy bratu, zamienimy na uderzanie w poduszkę, sama zmiana ukierunkowania agresji nie będzie rozwiązaniem. Może pomóc dać chwilowy upust emocjom, ale sedno tkwi zdecydowanie głębiej. Nie powinniśmy także mylić agresji z przemocą (co często się nam zdarza). Agresja jest emocją pojawiającą się znienacka, pod wpływem chwili. Podczas gdy przemoc jest zaplanowanym i przemyślanym czynem, którego celem jest skrzywdzenie kogoś lub czegoś. Owszem zachowanie przemocowe może być wynikiem przez lata tłumionej agresji i innych uczuć oraz niezaspokojonych potrzeb.

Jednym zdaniem

Spotkanie z Kasią i jej Laboratorium Relacji to często skonfrontowanie własnych i nabytych przeświadczeń z czymś nowym. Z czymś, co sprawia, że możemy (choć nie musimy) zweryfikować swoje dotychczasowe przekonania. Czasem bywa, że możemy poczuć ulgę, a czasem sprzeciw. 🙂

Najważniejszym dla mnie w tych spotkaniach jest rozmowa i często przekonanie się, że nie ja jedna mam wątpliwości. Mam wątpliwości i chcę szukać, wymieniać się opiniami, przekonaniami, chcę weryfikować swoje doświadczenia z innymi rodzicami, którzy również chcą lepszego rodzicielstwa dla siebie i swoich dzieci.

Bo pracując nad sobą, pracujemy również nad relacjami z naszymi dziećmi oraz z innymi ludźmi.

P.S.

A kolejne spotkania już niedługo, o godzinie 17:30 również w przedszkolu w Marcinkowicach. Czego potrzebują dzieci wg Jespera Juula? – seminaria inspirujące

26.10.2021 – Sztuka mówienia NIE z czystym sumieniem

09.11.2021 – Nastolatek – kiedy kończy się wychowanie?

16.11.2021 – Dziecko w szkole

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top