Biblioteka Dobrych Relacji – to już rok!

Biblioteka Dobrych Relacji – po roku działania zapraszam Was na podsumowanie działalności naszej inicjatywy. Inicjatywy SmartAsów i Regionalnego Centrum Zrównoważonego Rozwoju “Zielona Przyszłość”. A to pod patronatem Rodziny Eko, do wypożyczenia w Wypożyczalnia wielorazowa – Oława i okolice. Co się działo przez rok, a co jeszcze przed nami?

Książki to moja miłość. Zaczęło się w dzieciństwie i trwa po dziś dzień. Mimo, że moje czytelnicze gusta się zmieniają, książki towarzyszą mi zawsze i wszędzie. Dosłownie. Odkąd pojawiły się dzieci, beletrystykę przeplatam książkami o tematyce rodzicielskiej. A od roku tymi rodzicielskimi książkami razem z Rodziną Eko i ich wypożyczalnią dzielimy się z Wami tymi, naszym zdaniem, najbardziej wartościowymi książkami dla rodziców.

Rok temu

Pamiętam, jak w ubiegłym roku Paweł z Beatą zaproponowali, żebyśmy razem coś zrobili. I z tego razem, bardzo szybko zrodził się pomysł stworzenia wspólnej biblioteki. W końcu dlaczego trzymać całe to dobro dla siebie? Dlaczego się tym nie dzielić? Nadal czytać, korzystać z treści dla własnego użytku, ale również pokazywać innym, co wartościowego i gdzie można znaleźć, po co warto sięgnąć, kupić i zatrzymać na dłużej. Tak właśnie powstała Biblioteka Dobrych Relacji.

Biblioteka działa już ROK!

Stosik rośnie i jest już prawie tak wysoki jak nasza tegoroczna choinkka!
Stosik rośnie i jest już prawie tak wysoki jak nasza tegoroczna choinka!

Oj, działo się

W przeciągu tego jednego roku zebraliśmy wcale nie taki mały stosik książek i liczy on obecnie 66 książek, większość w pojedynczych egzemplarzach. Nasz prywatny zbiór powiększyliśmy o książki przekazane nam przez wspierające nas wydawnictwa Natuli i Media Rodzina. Kilka książek mogliśmy zakupić dzięki współpracy z OCRS i Miasto Oława w ramach projektu mikrograntowego Aktywna Oława. W ciągu roku działania BDR wypożyczono łącznie 48 książek, a liczba wypożyczających osób wynosi 23. Podczas, gdy niektórzy stwierdzą, że nie ma się czym chwalić, my cieszymy się tymi liczbami. Cieszymy się za każdym razem, gdy rodzice lub opiekunowie dziecięcy sięgają po wartościowe książki. Czy to z naszych zbiorów, z bibliotek, czy też kupują je na własny użytek.

Dzięki działalności BDR mieliśmy przyjemność gościć w Oławie Panią Katarzynę Oleś, autorkę książki “Poród naturalny” Wydawnictwa Natuli. Pani Kasia uświetniła organizowany przeze mnie i Olę Witkowską (KarmiOlka) Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią, który odbył się w Centrum Sztuki w Oławie.

Agata Maśluszczak, Katarzyna Oleś, Aleksandra Witkowska, Fot. archiwum prywatne
Agata Maśluszczak, Katarzyna Oleś, Aleksandra Witkowska, Fot. archiwum prywatne

Książki z wypożyczalni towarzyszyły nam także podczas prawie wszystkich warsztatów i spotkań dla rodziców, które miałam przyjemność organizować. Mogliście je przeglądać, kartkować, ale i wypożyczać.

Jedzenie to ważna część naszego życia!
Jedzenie to ważna część naszego życia!

A tyle jeszcze przed nami!

Czy nasza inicjatywa umrze śmiercią naturalną? Cóż… kto wie. Może kiedyś. Na razie nie mamy zamiaru jej na to pozwolić. 😀 Pomysłów mamy kilka, jeśli nie kilkanaście, żeby BDR była jeszcze bardziej ciekawą inicjatywą dla Was. Mogę Wam zdradzić, że już w pewnych “niecnych” celach kontaktowałam się z Biblioteką Pedagogiczną i Biblioteką Miejską w Oławie. W jakich dokładnie celach, to Wam jeszcze nie powiem. 😀

W tym roku chciałabym zorganizować spotkania autorskie z autorami kilku książek dla rodziców, a także myślę o nawiązaniu pewnej formy współpracy z kawiarniami (jedną lub kilkoma) w Oławie. Zastanawiam się również, czy nie skontaktować się z oławskim szpitalem. Jak myślicie, czy książki np o ciąży mogłyby się przydać przyszłym mamom na oddziale patologii ciąży? A może by tak stworzyć tam książkową półkę? A na oddziale noworodkowym kilka książek o tematyce dziecięcej, noworodkowej? Co Wy na to? Dzwonić, pytać, proponować?

A jeśli macie jakieś inne pomysły, jak propagować takie rodzicielskie czytelnictwo wśród oławian i nie tylko, jestem jak zawsze otwarta na Wasze pomysły! Podsyłajcie, piszcie, a ja zrobię, ile mogę, by wcielić je w życie! 😀

Ciąża, poród, połóg, i co dalej?
Ciąża, poród, połóg, i co dalej?

P.S.

Są takie rzeczy, na które nie warto szczędzić sił. Są takie, o których po czasie zapominamy albo stwierdzamy, że nie wyszły i rzeczywiście z różnych powodów nie warto ich kontynuować. Ale są też takie, które po czasie stwierdzasz, że choćby nie wiem co, nie chcesz ich zostawiać swojemu biegowi, ale wręcz przeciwnie. Chcesz zainwestować w nie więcej czasu, sił i serca, bo wiesz, że są dla Ciebie ważne. Przede wszystkim są bliskie Twemu sercu, a serca trzeba słuchać.

I to jest właśnie Biblioteka Dobrych Relacji.

Bądźcie na bieżąco. Będzie się działo.

Rośniemy, rośniemy...
Rośniemy, rośniemy…

1 thought on “Biblioteka Dobrych Relacji – to już rok!”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top