Książki dla przyszłej mamy

Przyszła mama od samego początku spotyka się z mnóstwem dobrych rad, poleceń, odradzaniem czegoś, bądź czasem wręcz z narzucaniem czyichś rozwiązań. A prawda jest taka, że ostatecznie sama musi sobie wyrobić własne zdanie i metody na ciążę, poród, połóg, macierzyństwo i wiele innych wyzwań, które wiążą się z tym niezwykłym czasem w życiu kobiety.

Ostatnio kilka razy zdarzyło mi się, że któraś z koleżanek podpytywała mnie, czy mogę polecić jakąś wartościową książkę związaną z porodem lub karmieniem piersią. I że już powtórzyłam się kilka razy, postanowiłam sobie ułatwić trochę sprawę i przygotować się na następny raz. A i Tobie się może ta lista przyda.

Nie będę tu dodawać komentarza do każdej z książek, recenzje niektórych znajdziesz na blogu (podłączam aktywne linki). Nie musisz też każdej z nich kupować. Możesz wypożyczyć, z biblioteki miejskiej lub z Biblioteki Dobrych Relacji przy Wypożyczalni Wielorazowej – Oława i okolice. Choć wg mnie jest kilka pozycji, które warto mieć i do nich wracać. 😉

Seria rodzicielska wydawnictwa natuli dzieci są ważne
Seria rodzicielska wydawnictwa natuli dzieci są ważne

W ciąży

Niby uczą nas o ciąży w szkole, mówi się o tym w podstawówce i liceum. Większość kobiet w nią zachodzi, czasami czy tego chce, czy nie. Ale gdy już przyjdzie co do czego ostaecznie i tak mamy mnóstwo pytań i wątpliwości. Odpowiedzi można szukać u “wujka gugla”, ale czy zawsze będą one wiarygodne? Czasami warto pokusić się o książkę, która jest źródłem pewnych informacji.

  1. Księga Ciąży – William Sears, Martha Sears
  2. W oczekiwaniu na dziecko – Heidi Murkoff
  3. Odkrywam macierzyństwo – Preeti Agrawal
  4. Błogosławiony stan umysłu: Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży – Karolina Piotrowska

Do porodu

Poród to ogromne wydarzenie w życiu kobiety. To doświadczenie zostaje z nami do końca naszego życia i odgrywa ogromną rolę również w naszym macierzyństwie. Będąc w ciąży często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważnym czynnikiem jest dobre przygotowanie do porodu.

  1. Urodzić razem i naturalnie – Irena Chołuj
  2. Poród naturalny, Duchowe położnictwo – Ina May Gaskin
  3. Poród naturalny – Katarzyna Oleś
  4. Narodziny bez przemocy – Frederic Leboyer
  5. Rodzić w domu – Sheila Kitzinger
  6. Odrodzone narodziny – Michel Odent
  7. Poród w wodzie – Janet Balaskas
  8. Położna Iza Dembińska Radzi Rodzić Można Łatwo – Izabela Dembińska
  9. Cięcie cesarskie – Magdalena Hul i Katarzyna Osadnik

W karmieniu piersią

Karmienie piersią to czasem nie lada wyzwanie, nie każdej kobiecie przychodzi łatwo. I nie ma się czego wstydzić. Więc jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – SZUKAJ JEJ! Szukaj, aby móc karmić swojego maluszka długo i satysfakcjonująco. O karmieniu piersią i pomocy, jaką możesz uzyskać w naszej okolicy, pisałam również w jednym z wpisów.

  1. Karmienie piersią – Magda Karpienia
  2. Po prostu piersią – Tracey Murkett, Gill Rapley

Początki wychowywania

Wszystkie początki bywają trudne, naprawdę. Jeśli chodzi jednak o wychowywanie dzieci, nie uwierzysz, dopóki nie przekonasz się na własnej skórze. 😉 Z czasem jednak nabierzesz wprawy, masz prawo czegoś nie wiedzieć i szukać odpowiedzi.

  1. Pozytywna dyscyplina. Pierwsze 3 lata życia. Od niemowlaka do przedszkolaka – budowanie fundamentów pod wychowanie kompetentnego, pewnego siebie i szczęśliwego dziecka – Cheryl L. Erwin, Jane Nelsen, Roslyn Ann Duffy
  2. Wychowanie bez nagród i kar – Alfie Kohn
  3. Dziecko z bliska – Agnieszka Stein
  4. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły – Adele Faber, Ezlich

Inne

Bo w większości przypadków nie wychowujemy dziecka same. Są partnerzy, mężowie, babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie. Oni również muszą przywyknąć do nowych sytuacji. Zwłaszcza żyjąc w związku, musimy nauczyć się żyć ze sobą na nową. Ze sobą i z tą nową istotą, którą powołaliśmy do życia. I to nie jest tak, że po kilku tygodniach połogu jest już wszystko różowo. Takie docieranie się czasem może trwać długo i nie jest to droga usłana kwiatkami. Bywa różnie… I tutaj też znajdzie się kilka książek, które mogą Tobie i/ lub Twojemu partnerowi (lub babci czy dziadkowi) wyjaśnić pewne rzeczy, rozjaśnić w głowie, przepracować, a może zachęcić do dialogu, którego potrzebujecie.

  1. Noszenie dzieci – Marta Szperlich-Kosmala
  2. Być razem – Jesper Juul
  3. Twoje kompetentne dziecko – Jesper Juul
  4. Twoja kompetentna rodzina – Jesper Juul
  5. “Nie” z miłości – Jesper Juul
  6. Jak zrozumieć się w rodzinie – Monika Szczepanik
  7. Dziecko bez kosztów – Giorgia Cozza
  8. Ciało kobiety. Mądrość kobiety – dr med. Christiane Northrup

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top