Joga od lat cieszy się niesłabnącą popularnością jako praktyka, która nie tylko wzmacnia ciało, ale i uspokaja umysł. Pytanie, o jakiej porze dnia najlepiej praktykować jogę, pojawia się często zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych praktyków. Czy lepiej stawiać na jogę o świcie, aby rozpocząć dzień pełnym energii, czy może lepiej praktykować wieczorem, by rozluźnić się po długim dniu?
Zalety jogi porannej
O jodze porannej pisałam już w jednym z poprzednich wpisów, zajrzyj do Joga poranna. Dlatego dzisiaj przypomnę jedynie po krótce 3 zalety jogi o poranku:
1. Energetyzujący start dnia
Praktykowanie jogi rano pomaga rozbudzić organizm i napełnić ciało energią na cały dzień. Po nocy, kiedy nasze mięśnie są sztywne, delikatne rozciąganie oraz oddechy pomagają je rozruszać i poprawić krążenie.
2. Lepsza koncentracja
Poranna joga może działać jak mentalny detoks. Kilka minut medytacji i asan zwiększa koncentrację i pomaga w jasnym myśleniu przez resztę dnia. To świetny sposób na przygotowanie umysłu do pracy lub nauki.
3. Rozwój dyscypliny
Wprowadzenie porannej rutyny jogi wymaga samozaparcia i regularności. Budowanie nawyku praktykowania rano może pozytywnie wpłynąć na inne aspekty życia – lepsza organizacja i większa produktywność to tylko niektóre z korzyści.
Zalety jogi wieczornej
1. Relaksacja po stresującym dniu
Wieczorna joga działa jak naturalny „wyłącznik” po całym dniu aktywności. Zestawienie asan oparte na rozciąganiu, spokojnych ruchach i uważnym oddychaniu pomoże uwolnić napięcie, które nagromadziło się w ciągu dnia. To doskonały sposób na uspokojenie nerwów i pozbycie się stresu.
2. Poprawa snu
Regularna praktyka jogi wieczorem może pozytywnie wpłynąć na jakość snu. Uspokojenie umysłu, regulacja oddechu i wyciszenie organizmu sprzyjają lepszemu zasypianiu i głębszemu wypoczynkowi. Dla osób borykających się z bezsennością, joga wieczorna to często naturalna pomoc.
3. Rozluźnienie mięśni po całym dniu
Jeśli większość dnia spędzasz siedząc przy biurku lub w innej statycznej pozycji, joga wieczorem pomoże rozluźnić spięte mięśnie pleców, szyi i bioder. Zestaw asan takich jak skłony, mostki czy pozycje skrętne pozwolą odblokować przepływ energii w ciele.
Jednym zdaniem – co wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która pora dnia jest lepsza do praktykowania jogi. Ostateczny wybór zależy od Twoich potrzeb, trybu życia i tego, jak reaguje na jogę Twój organizm. Jeśli zależy Ci na energetycznym rozpoczęciu dnia i chcesz rozbudzić ciało oraz umysł, poranna joga może być idealna. Natomiast jeśli potrzebujesz wyciszenia i regeneracji po intensywnym dniu, joga wieczorna z pewnością przyniesie Ci ulgę.
Warto także eksperymentować z różnymi porami dnia i obserwować, kiedy czujesz się najlepiej. Może okaże się, że poranna sesja jogi doda Ci energii na cały dzień, a wieczorna relaksacja pozwoli zasnąć spokojnie i bez trudu.
A Ty? Kiedy najczęściej praktykujesz jogę?
Podobne wpisy/ wydarzenia
P.S.
A jeśli spodobał Ci się dzisiejszy wpis lub któryś z poprzednich, może już nie raz skorzystałaś z tego, co u mnie znalazłaś, możesz postawić mi symboliczną kawę. 🙂 Każda kawa to bezcenna dla mnie wskazówka, że to, co tu piszę, przydaje się innym. A każde choćby i symboliczne „dziękuję” uskrzydla, jak nie wiem co. 🙂