Pozytywna komunikacja z dzieckiem – trudne sytuacje?

W sobotę, 13.04.2019, odbyły się warsztaty rozwojowe dla rodziców zorganizowane przeze mnie w ramach projektu Aktywna Oława, we współpracy z Oławskim Centrum Rozwoju Społecznego (OCRS) i Miastem Oława. Chcecie wiedzieć, jak było? 😀

Pozytywna komunikacja z dzieckiem – trudne sytuacje? – Warsztaty

Sobotnie warsztaty poprowadziła Joanna Wasilewska-Kogut, z którą wywiad miałam przyjemność przeprowadzić i opublikować. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji go przeczytać, możecie znaleźć go TUTAJ.

Warsztaty zaczęły się od krótkiego przedstawienia się wszystkich osób. Każdy powiedział, z czym przyszedł, w jakim wieku ma dzieci, czego oczekuje od spotkania. Po spisaniu “umowy” na czas trwania spotkania, przeszliśmy od razu do ćwiczeń.

Nie było wykładu. Były praktyczne zajęcia, w trakcie których mogliśmy zweryfikować nasze zachowania wobec dzieci (ale i innych ludzi), nasze reakcje na konkretne zachowania dzieci. Mogliśmy przetestować różne scenariusze, zastanowić się, w jaki sposób i dlaczego reagujemy tak a nie inaczej.

To niesamowite, jak niewielkie czasem wystarczą zmiany naszych reakcji. Zmiany te bywają niewielkie, ale wcale nie są proste do wprowadzenia. Dlatego trzeba ćwiczyć, dbać o nasz język, sposób wysławiania się, na to co i jak komunikujemy. Nie jest to proste, ale warte wszelkich wysiłków!

Biblioteka Dobrych Relacji

W trakcie warsztatów można było także przejrzeć zawartość naszej Biblioteki Dobrych Relacji oraz wypożyczyć jakąś upatrzoną książkę.

Dzięki projektowi Aktywna Oława mogliśmy także wzbogacić naszą Bibliotekę o kolejne wartościowe książki z Księgarni Natuli, która już raz wsparła naszą inicjatywę.

Pozytywna dyscyplina

Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza bazująca na psychologii indywidualnej austriackiego psychoterapeuty Alfreda Adlera, “który jako jeden z pierwszych zainteresował się jednostką w szerszym kontekście społecznym i uważał, że wszyscy ludzie mają jedno podstawowe pragnienie: chcą czuć, że przynależą i że są ważni.

Metoda ta uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych w zachęcający dla dzieci i dorosłych, pełen szacunku sposób (w tym rodziców, nauczyciele , dostawcy opieki nad dziećmi , młodzi pracownicy, i inne). Jest oparta o najlepiej sprzedającą się i niezwykle popularną od 30 lat i ciągle aktualizowaną książkę „Pozytywna Dyscyplina” autorstwa dr Jane Nelsen i współautorów Lynn Lott , Cheryl Erwin i innych.

Więcej o tej metodzie możecie się dowiedzieć ze strony internetowej Pozytywnej Dyscypliny, prowadzonej przez cztery mamy. To one “sprowadziły” pozytywną dyscyplinę do Polski. To dzięki nim ukazały się polskie wersje językowe książek Jane Nelsen.

Podsumowanie

Bardzo się cieszę, że warsztaty przez ze mnie zaproponowane spotkały się z tak dużym zainteresowaniem. Miejsca były ograniczone (15) ze względu na praktyczną formę spotkania. Ta forma właśnie okazała się, moim zdaniem, strzałem w 10! Każdy uczestnik wykazał się stuprocentowym zaangażowaniem. Nikt nie przyszedł “z przypadku”.

Wszyscy pracowaliśmy nad sobą, a dodatkowym “plusem” okazało się przyjście w parze. To pokazuje, jak różne spojrzenia na wychowanie ma dwoje rodziców. Ale także, jak potrafią się uzupełniać w swoich przekonaniach. Warto skorzystać z tego typu spotkania i przepracować razem z mężem (partnerem, itd) to, na co rzadko mamy czas w domu w ferworze codziennych obowiązków.

Myślę, że przydałby się jeszcze czas na dyskusje i jeszcze większą wymianę doświadczeń. Takie wsparcie ze strony innych rodziców to bardzo ważna i dodająca otuchy sprawa.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top