Zamek Bolczów, Rudawy Janowickie | pomysł na weekend

Rudawy Janowickie jakoś zawsze wydawały mi się mocno odległe. Nie wiem dlaczego. Są moim tegorocznym odkryciem. Bo nagle okazało się, że po pierwsze wcale nie są tak daleko. A po drugie jest tu multum miejsc, które NA PEWNO spodobają się dzieciom. No dobra. Na pewno moim dzieciom.

Te uśmiechy mówią jedno - jest DOBRZE :-)
Te uśmiechy mówią jedno – jest DOBRZE 🙂

W Rudawy wybraliśmy się tym razem we dwójkę, bez dzieci, w ramach naszej “aktywnej randki”. 🙂  Wg planu mieliśmy zrobić trasę ok 35 km, na rowerach. Ile zrobiliśmy ostatecznie? Czytaj do końca. 😀 Bo historia jest zacna. A przy okazji opowiem, dlaczego uważam, że wyprawa na Zamek Bolczów to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Janowice Wielkie

Janowice Wielkie to niewielka w sumie miejscowość (wieś gminna) w województwie dolnośląskim, w pobliżu Jeleniej Góry. Wieś ta leży na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich. W Janowicach jest stacja PKP, na którą można się dostać choćby Kolejami Dolnośląskimi bezpośrednio z Wrocławia. W sumie więc można wycieczkę w Rudawy Janowickie połączyć z fajną wyprawą pociągiem. 🙂

Nasz pierwszy przystanek. :-D Dętka nr 1.
Nasz pierwszy przystanek. 😀 Dętka nr 1.

Jeśli wybierasz się jednak autem, nie powinnaś/-eś mieć większych problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. My parkowaliśmy pod urzędem gminy. 🙂 Tuż obok stacji PKP.

Zamek Bolczów

Choć zamek powstał w XIV wieku, funkcjonował jedynie do wieku XVI, kiedy to po drugim pożarze został porzucony. Niszczał do momentu, gdy w XIX wieku zaczęła rodzić się moda na romantyczne zamki i ich adaptowanie do celów turystycznych. Wtedy to w latach 60-tych XIX wieku rozpoczęto stopniowe przystosowywanie ruin dla potrzeb narastającego ruchu turystycznego. I choć Rudawy Janowickie nie są szczególnie zaludnione, jeśli mówimy o ruchu turystycznym, to jednak Zamek Bolczów wydaje się być dość częstym celem wędrówek.

No aż nie chciało mi się stąd odjeżdżać (i to nie dlatego, że mnie "podjazd" dojechał. ;-))
No aż nie chciało mi się stąd odjeżdżać (i to nie dlatego, że mnie “podjazd” dojechał. ;-))

Do Zamku można dojść kilkoma szlakami. Najkrótszy to chyba ten z Janowic Wielkich, idący systematycznie pod górę, po kamieniach, dość szerokim traktem. Wózkiem się tędy jednak nie dostaniesz. Jeśli masz wózkowego maluszka, proponuję iść dłuższym szlakiem, bo z Przełęczy Karpnickiej. Choć jest to szlak dłuższy, to jest bardzo przyjemny. Nie jest stromy, za to otoczony lasem, a w tym lesie sporo skał, ogromnych kamieni, strumyki. Wszystko, co spodoba się starszym, chodzącym już dzieciom.

Trochę wody? Bardzo proszę! :-)
Trochę wody? Bardzo proszę! 🙂

Skały, skałki i inne kamienie

Droga prowadząca z Janowic Wielkich na Zamek Bolczów jest bardzo ciekawa i jestem na więcej niż 100% przekonana, że choć moje dzieci (na bank!) by narzekały, że a po co, a czemu, z znowu góry, itp. itd., to ta droga szybko zrekompensowałaby im trudy i znoje górskiej wędrówki. 😀

Na rower to się ta trasa "średnio" nadaje.
Na rower to się ta trasa “średnio” nadaje.

Tak, na rowerze to się średnio tę trasę pokonywało. Jednak jest to szlak typowo pieszy i na piechotę jestem przekonana, że może on dać ogrom frajdy i radości. Ale na rower? – Nie polecam.

Ale żeby nie było… Czasem na tym szlaku są też kawałki typowo leśne, bez kamloków i rwących strumieni.

Trochę tam ściemniałam. ;-)
Trochę tam ściemniałam. 😉

Na sam Zamek nie weszliśmy, bo mieliśmy inny plan i zależało nam jednak na pokonaniu kilku kilometrów na rowerach, a przed nami było ich jeszcze sporo. Gdy jesteś rodzicem, do tego rodzicem wielodzietnym i każde Twoje dziecko jest u innych ludzi, to jednak jesteś w pewnym stopniu ograniczony czasem. 😉 Jestem za to bardziej niż pewna, że my tu wrócimy! Wrócimy i znacznie większą ekipą. I totalnie nie mogę się tego doczekać!

Zamek w pełnej krasie
Zamek w pełnej krasie

Zamek sprawia z zewnątrz bardzo przyjemne wrażenie. A dookoła niego, w bezpośredniej i niedalekiej odległości znajdują się też różnej maści skały, skałki, kamienie. Wiem, że się powtarzam, ale… Dzieciaki będą tu przeszczęśliwe mogąc eksplorować, wspinać się, sprawdzając swoje ograniczenia i możliwości. No i sprawdzając rodzicielskie nerwy. 😉

O, np. tu jest ekstra!
O, np. tu jest ekstra!

Jednym zdaniem

To był zajebisty wyjazd! 😀 Takich randek sobie, nam i Wam życzę. Randek radosnych, z uśmiechem prawie nie schodzącym z ust, pełnego śmiechu, rozmów, pięknych widoków, zaskakujących zwrotów akcji. Randek dających frajdę i radochę po pachy.

Tutaj jeszcze w drodze na Zamek.
Tutaj jeszcze w drodze na Zamek.

Mimo, że złapaliśmy 3 “gumy”, na których naprawę zużyliśmy 5 łatek (tj. wszystkie, które wzięliśmy ze sobą), z zaplanowanych 35 km przejechaliśmy zaledwie 13, większość czasu spędziliśmy na łataniu dziur w dętkach i na studiowaniu mapy, to było EKSTRA. To był bardzo karmiący wyjazd we dwoje. A że zorganizowanie wyjazdu tylko we dwoje nie jest obecnie łatwe, chyba jeszcze bardziej cenię sobie ten czas. Bo jest go tak mało.

Podczas, gdy nasza rodzina i przyjaciele zajęli się naszymi dziećmi, my nie tylko spędziliśmy fajny czas we dwoje, ale też znaleźliśmy miejsca, w które koniecznie chcemy zabrać nasze dzieci. W planach jest również kolejna Rodzinna Niedziela na Szlaku i myślę, że jedną spędzimy właśnie tutaj. Już mam fajny plan w głowie. 😉 Bo odkrywając fajne miejsca, mam ochotę się nimi dzielić.

Podsumowując...
Podsumowując…

Jeśli Twoje dzieci potrzebują wyzwań, nie lubią nudnych, długich i łatwych tras – to wejście na Zamek Bolczów i okoliczne skałki będzie idealnym wyborem. Tutaj absolutnie nie będziecie się nudzić. A kawałeczek od Przełęczy Karpnickiej znajduje się schronisko PTTK Szwajcarka. Mówią, że mają przepyszną szarlotkę. Próbowałam. Nie jedzcie! Będzie więcej dla mnie. ;-P

Podobne wpisy

Jeśli szukasz innych pomysłów na wyprawy z dziećmi w okolicy Dolnego Śląska i nie tylko, to może zainspiruje Cię jakieś miejsce, w którym mieliśmy przyjemność już być? Zajrzyj do poniższych linków oraz innych wpisów na blogu!

Poniżej znajdziesz bezpośrednie linki do kilku miejsc, w których możesz z dziećmi spędzić czas. Edukacyjnie, miło albo z mniejszym lub większym zaangażowaniem ze strony rodzica. 😉

Gniazdo na Dziobie

Jaskinia Niedźwiedzia z dziećmi

Srebrna Góra | Forty

Małe Ranczo Kaprysek

Muzeum Wsi Opolskiej

Zoo Opole

Krośnice i kolejka wąskotorowa

Centrum edukacyjno – turystyczne CET Naturum

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Termy Jakuba – basen letni

Sala Babyboom w Oławie

Campus Domasławice

P.S.

A jeśli spodobał Ci się dzisiejszy wpis lub któryś z poprzednich, może już nie raz skorzystałaś z tego, co u mnie znalazłaś, możesz postawić mi symboliczną kawę. 🙂 Każda kawa to bezcenna dla mnie wskazówka, że to, co tu piszę, przydaje się innym. A każde słowo uznania i choćby symboliczne “dziękuję” uskrzydla jak nie wiem co. 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top