Pomysł na weekend – Siedlce

W obecnym czasie szukamy miejsc najbliższych naszemu miejscu zamieszkania. Dziwnym trafem najczęściej to jakiś las.

Las w Siedlcach (niewielka wieś w gminie Oława) to najbliżej położony nam las. Dlatego bywamy tu dość często, choć z uwagi na to, że wielu oławian również chętnie go odwiedza, staramy się unikać największych tłumów. A największe tłumy są zwykle w weekendy i święta.

W którą by tu stronę...?
W którą by tu stronę…?

A co zrobić, jeśli chcesz ominąć tłumy w weekend, a mimo to wybrać się do siedleckiego lasu? Może warto wybrać ten po stronie Odry? 😀 Dostać się do niego można skręcając w prawo (jadąc od Oławy) pod koniec miejscowości (to nie jest zjazd w stronę cmentarza, trzeba skręcić wcześniej). 

 

Znów ten las

Dzieci nie zawsze podzielają nasz entuzjazm i czasem wyciągnięcie ich z domu bywa dość sporym wyczynem. Nie czarując Cię, czasami samo zagonienie całej trójki do wiatrołapu, znalezienie ich ciuchów (jakoś dziwnie często czegoś brakuje),  ubranie ich (Anielka ubiera się sama, ale Antek chce jeszcze często, żeby mu pomóc) i wypchnięcie ich na dwór – wow… Niby nic, ale to wszystko czasem sprawia, że jestem zlana potem. 

Ale jak już docieramy do tego “znowu lasu”, mija większość kłótni, żalów, złych humorów. To nie jest machnięcie czarodziejską różdżką. Czasem po prostu chłopcy są np. naprawdę zmęczeni, a jeden z nich gotów na drzemkę. Zwykle mamy wózek lub przyczepkę, więc jak trzeba, każdy może uciąć sobie drzemkę. 

Ktoś tu się jednak zdrzemnął...
Ktoś tu się jednak zdrzemnął…

Jeśli zaspokojony jest głód, uczucie zmęczenia czy senności, zaczynamy oddychać. 😉 

Drewniany mostek to też atrakcja!
Drewniany mostek to też atrakcja!

Co robić w lesie zimą?

Mogłoby się niektórym może wydawać, że las zimą nie jest zbyt interesującym miejscem. Biało i śnieżnie w końcu ostatnimi laty zbyt często na Dolnym Śląsku nie jest, chyba że mieszkasz bezpośrednio w górach. Od dobrych kilku lat nawet mi zima kojarzy się głównie z tym, że jest głównie ciemno, buro i ponuro. Cóż, odkąd pojawiły się dzieci na nartach byliśmy chyba tylko jeden jedyny raz. W ubiegłym roku na śniegu z dziećmi byliśmy też zaledwie chyba 1 czy 2 razy. Chłopcy dali nam jasno do zrozumienia, że wolą cieplejsze klimaty. W tym roku próbujemy, ale też nieszczególnie ich śnieg i zimno przekonują. Staramy się dalej. 

Błotko, błotko...
Błotko, błotko…

I tak, nawet gdy w lesie tylko zimno, śniegu brak, spacerujemy. Czasem dłużej, czasem krócej, ale każde wyjście jest lepsze niż żadne. A co można robić w lesie, gdy nie ma tam śniegu? Wciąż można szukać śladów leśnych zwierząt, czy to w błocie, czy to w zmrożonej ziemi. 

Jest i lód!
Jest i lód!

Jeśli kałuże są zamarznięte, nie ma lepszej zabawy niż próby ślizgania się po nich lub ich rozbijania na wszelkie możliwe (byle bezpieczne) sposoby. W końcu lodem nie da się zbytnio pobawić latem, to trzeba korzystać. 😉 

A to co?
A to co?

Jednym zdaniem

Powtórzę się chyba po raz nie wiem który – nie musimy zawsze szukać nie wiadomo czego i zdobywać bóg wie jakich szczytów. Owszem, fajnie jest te szczyty zdobyć, ale warto też od czasu do czasu spróbować poznać bliżej to, co teoretycznie znane i bliskie. A może się okazać, że na którejś z takich wycieczek (może nie na jednej!) znajdziesz to, czego się totalnie nie spodziewasz? 🙂 Może ambonkę, inne niż zawsze ślady zwierząt, jakąś roślinkę, przewalone drzewo. Takie drobiazgi, które sprawiają, że spacer staje się naprawdę odkrywczą przygodą.

Może by tak wejść na ambonkę?
Może by tak wejść na ambonkę?

Podobne wpisy

Jeśli interesują Cię wycieczki bliższe i dalsze, na Dolnym Śląsku przede wszystkim, to na blogu znajdziesz także kilka innych propozycji.

 1. Lewin Brzeski
 2. Pogórze Kaczawskie, Rez. Wąwóz Myśliborski
 3. Głubczyce i Góry Opawskie
 4. Gromnik, Wzgórza Strzelińskie
 5. Karpacz
 6. Jezioro Bielawskie
 7. Błękitna Laguna, Siechnice
 8. Jaskinia Niedźwiedzia
 9. Jezioro Bystrzyckie, Zagórze Śląskie
 10. Wielka Sowa, Góry Sowie
 11. Zoo Opole
 12. Zalew Sulistrowicki | plaża gminna Sulistrowice
 13. Stary Książ | Wałbrzych
 14. Zwierzyniec-Lipki-Ścinawa Polska-Oława
 15. Wieża widokowa w Utracie (Kotowice)
 16. DOM i gra w emocje
 17. Campus Domasławice
 18. Szklarska Poręba | Szrenica z dziećmi
 19. Pomysł na weekend – Kotowice | jezioro Panieńskie
 20. Pomysł na weekend – Czarna Góra zimą
 21. Pomysł na weekend – Przełęcz Walimska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top