Pomysł na weekend – wieża widokowa w Utracie (Kotowice)

Kontynuując wątek wycieczek blisko domu, dziś wybieramy się w drugą stronę świata, ale też rzut beretem. Bo któż nie lubi czasem spojrzeć na świat z góry? 🙂

Akurat żadne z nas, ani naszych dzieci nie ma lęku wysokości, dlatego od czasu do czasu włazimy na jakieś wieże. Na ambonki myśliwskie też. 😉 A że w Utracie, czy też Kotowicach, znajduje się jedna z wież widokowych, od czasu do czasu na nią wchodzimy i spoglądamy na wszystko z góry. Czasem zmiana perspektywy jest ważna. 😉

Poszli w las!
Poszli w las!

Kotowice

Kotowice to niewielka miejscowość, wieś, położona w powiecie wrocławskim, w gminie Siechnice, ok. 20 km od Wrocławia. Wzmianki o Kotowicach pochodzą już z XIII wieku, a nazwa Kotowice wywodzi się od polskiego określenia kota. 🙂

Wiesz, że w Kotowicach, a dokładnie w piasku pochodzącym z dziś już nieczynnej żwirowni znajdującej się na południowy wschód od wsi, znaleziono gliniane naczynie z kolekcją wczesnośredniowiecznych, co najmniej 1090 monet i 300 ozdób srebrnych datowanych na okres po 983 roku? Było to grudnia 1972 roku. Możesz o tym poczytać np. TUTAJ.

Od Kotowic do wieży prowadzi brukowana ok. 2 km droga. Tuż obok niej wydeptana jest także ścieżka, spokojnie można jechać rowerem lub wózkiem. Fajnie, jeśli wózek ma troszkę większe lub po prostu pompowane koła.

Czasem rower okazuje się zbędny ;-)
Czasem rower okazuje się zbędny 😉

Utrata

Utrata to przysiółek, znajdujący się tuż nad brzegiem Odry, ok. 2 km od Kotowic. To właśnie tam znajduje się również wieża widokowa.

Dla każdego coś miłego...
Dla każdego coś miłego…

W Utracie, jeśli się nie mylę, znajduje się zaledwie jeden dom. Nie znajdziesz tam żadnego sklepu, restauracji, ani nic z tych rzeczy. Ostatni sklep spożywczy znajduje się tuż przy wejściu do lasu w Kotowicach. Tam, jeśli zapomniałaś lub nie miałaś wcześniej okazji, możesz się zaopatrzyć w jakiś prowiant lub zaserwować rodzince lody. 😉

Wieża

Rodzeństwo - taki mały wielki skarb.
Rodzeństwo – taki mały wielki skarb.

Wieża w Utracie (czy też Kotowicach) liczy sobie 40 metrów i ma 3 tarasy widokowe. Po drodze dość dużo schodów, żeby dotrzeć na sam szczyt. Jeśli wybierasz się z bardzo małym dzieckiem, warto zaopatrzyć się w chustę lub nosidło, lub na ten czas po prostu wziąć dziecko na ręce. A ostatecznie zawsze jedno z Was może zostać z maluchem na dole. Nie każde dziecko musi chcieć wejść na wieżę. Daj dziecku czas, jeśli nie czuje ono się pewnie i woli zostać na dole.

Na górę trzeba się wspiąć
Na górę trzeba się wspiąć

Z wieży rozpościera się całkiem przyjemny widok na Wrocław, na okoliczne lasy i starorzecze Odry. My mieliśmy przyjemność któregoś razu obserwować płynącą Odrą barkę i przejeżdżający po niedalekim moście pociąg. Przy dobrej widoczności można naprawdę zobaczyć piękną panoramę Wrocławia, a i Ślęża, Wzgórza Niemczańsko – Strzelińskie i Sudety majaczą w oddali.

Zachód słońca z wieży i spod wieży także wygląda pięknie :-)
Zachód słońca z wieży i spod wieży także wygląda pięknie 🙂

Wokół Utraty i Kotowic znajdują się także tereny Natura 2000, gdzie ponoć można spotkać ponad 100 gatunków różnych ptaków, a także skrajnie rzadki gatunek storczyka, kruszczyk ostry.

Wieżę można zwiedzać bezpłatnie – codziennie (od marca do września) od godziny 10.00 do 20.00. Jeśli chcesz wejść na wieżę w innym terminie i nie wiesz, czy wieża będzie otwarta – możesz zapytać o to przez wiadomość prywatną na profilu wieży na portalu Facebook. Obok wieży znajdują się ławeczki i wiata, w sam raz na przegryzienie jakiegoś drobnego prowiantu.

Jednym zdaniem

Wieża w Utracie (Kotowicach) jest w ostatnich czasach jednym z bardziej popularnych miejsc na niedzielny (i nie tylko) rodzinny spacer. Dlatego, jeśli zależy Ci na niezbyt dużej liczbie napotkanych po drodze lub na wieży osób, proponuję wybrać się tam w tygodniu, a nie w weekend.

A jak już przespacerujesz się przez las, obejrzysz wieżę i rozejrzysz się wokół z jej szczytu, możesz jeszcze wybrać się na spacer wzdłuż brzegu Odry. Tu jest jeszcze ciszej i spokojniej niż na drodze z Kotowic do wieży. A obserwowanie leniwie płynącej Odry może wpłynie uspokajająco, jak nie na Twoje dzieci, to choćby na Ciebie. 😉

bo razem najlepiej
bo razem najlepiej

Podobne wpisy

Jeśli interesują Cię wycieczki bliższe i dalsze, na Dolnym Śląsku przede wszystkim, to na blogu znajdziesz już kilka innych propozycji.

 1. Lewin Brzeski
 2. Pogórze Kaczawskie, Rez. Wąwóz Myśliborski
 3. Głubczyce i Góry Opawskie
 4. Gromnik, Wzgórza Strzelińskie
 5. Karpacz
 6. Jezioro Bielawskie
 7. Błękitna Laguna, Siechnice
 8. Jaskinia Niedźwiedzia
 9. Jezioro Bystrzyckie, Zagórze Śląskie
 10. Wielka Sowa, Góry Sowie
 11. Pomysł na weekend – Zoo Opole
 12. Pomysł na weekend – Zalew Sulistrowicki | plaża gminna Sulistrowice
 13. Pomysł na weekend – Stary Książ | Wałbrzych
 14. Pomysł na weekend – Zwierzyniec-Lipki-Ścinawa Polska-Oława

A z kolei u Magdy i Jacka z zbierajsie.pl znajdziesz bardzo szczegółowy wpis właśnie na temat wieży w Kotowicach, w wydaniu zimowym. 🙂 Jeśli jesteś szukasz inspiracji do podróży z dziećmi, bliższych i dalszych od Wrocławia, to koniecznie zajrzyj na ich bloga!

2 thoughts on “Pomysł na weekend – wieża widokowa w Utracie (Kotowice)”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top