Gdzie nad wodę? | Oława i okolice

W końcu jest gorąco! Cieszą się prawie wszyscy, a już najbardziej chyba dzieci. 😀 Tylko, co robić, gdy taki żar leje się z nieba, nie mamy własnego basenu, a jedyne, o czym marzymy, to woda? Okazuje się, że okolice Oławy mają co nieco do zaproponowania.

Zaczynając pisać ten wpis, naprawdę nie byłam świadoma tego, że niedaleko Oławy jest tyle miejsc z wodą. Tzn. takich, w których można się pokąpać na basenie krytym, letnim lub w jeziorze czy stawie. Bo tych miejsc naliczyłam aż 30!

Oława

Oława to przede wszystkim otwarty nie tak dawno temu basen miejski Termy Jakuba. Basen kryty i letni. O obu basenach pisałam już we wcześniejszych wpisach, dlatego nie będę się tu rozpisywać. 😉 Więcej szczegółów znajdziesz we wpisach

To jest radość!
To jest radość!

Jeśli chodzi o wodę, na terenie Oławy można też skorzystać z takich miejsc, w których jest mgiełka, kurtyna wodna lub inne miejskie instalacje wodne. Znasz takie miejsca? Choćby przy Placu Zamkowym w okolicach fontanny (blisko kościoła Piotra i Pawła oraz Urzędu Miejskiego). Albo na rogu ulicy Zacisznej i Iwaszkiewicza. Macie swoje ulubione miejsca tego typu?

W powiecie oławskim w Oleśnicy Małej powstało także niedawno miejsce “Nad stawem”. Nie jest to co prawda kąpielisko, ale rozległe gospodarstwo agroturystyczne ze stawem rybnym oraz płytkim stawem, z którego zrobiono kąpielisko dla maluchów (jest bardzo płytkie). Jeszcze nas tam nie było, ale z tego, co słyszałam i obserwuję w mediach społecznościowych, jest to bardzo ciekawe miejsce. Z przestrzenią dla dużych i małych, tzn. rodziców z dziećmi. 😉

Siechnice

Jak Siechnice to Błękitna Laguna! Kąpielisko to zwłaszcza w weekendy przyciąga tłumy, dlatego lepiej wybrać się tu w tygodniu. Zwłaszcza, jeśli unikacie tłumów. W sezonie letnim znajdziecie tu odpłatny parking (30 zł za dzień), szeroką plażę, toalety, wydzielone bojkami miejsca do pływania dla starszych i młodszych, sprzęt pływający do wypożyczenia i jeszcze trochę innych rzeczy. 😀

Gmina Siechnice ma tu bardzo fajne miejsce!

Zwarta i gotowa!

Brzeg

W samym Brzegu jest basen kryty, do którego mam ogromny sentyment. 🙂 Regionalne Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Brzegu to na tym basenie gościłam najczęściej jako dziecko. Pamiętam szaleństwa na zjeżdżalni i pierwsze lekcje pływania, które w sumie nie były lekcjami. Bo jedynie podpatrywałam, co i jak robią inne dzieci. Nie uczestniczyłam nigdy w zorganizowanych zajęciach. Ale to tutaj dużo się nauczyłam.

A niedaleko Brzegu można się schłodzić w wodzie lub wygrzać na piaszczystej plaży w Lewinie Brzeskim.

Widok z pomostu
Widok z pomostu

Podczas naszego pobytu tam ludzi było tyle, że był spory problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania. Ale miejsce jest rzeczywiście fajne, gdy już znajdziecie miejsce pośród tłumu. 😉

Gdy zapytałam na brzeskiej grupie o miejsca w pobliżu Brzegu, gdzie można zażyć kąpieli, posypały się takie miejsca jak:

Jelcz-Laskowice

Nad Stawy Jelczańskie zdarza się nam jeździć o każdej porze roku! Przyjeżdżamy tu także, żeby popływać, pobawić w piasku i poleżeć na kocyku. Albo poganiać za dziećmi, które rzucają się piaskiem. Różnie to bywa. 😉

Żeby nie było, że nie odpoczywam ;-)
Żeby nie było, że nie odpoczywam 😉

W Laskowicach znajduje się także basen kryty – Pływalnia Miejska w Jelczu-Laskowicach. Szczerze, to z dziećmi chyba tu nie byliśmy ani razu. Maleńki brodzik, nieduży basen “rekreacyjny” sprawiają, że wybieramy inne baseny. Ale basen jest.

Tymczasem niedaleko w Bystrzycy Oławskiej znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Nad Leśną Wodą.

I coś kawałek dalej!

A kawałek dalej od Oławy można też znaleźć bardzo fajne miejsca. Każde z nich oferuje chwilę wytchnienia przy wodzie, w wodzie, a czasem i na kawałku plaży. Poniżej zebrałam kilka propozycji i ułożyłam je wedle odległości od Oławy.

Uraz – plaża nad Zalewem Prężyckim – Miasteczko Portowe w Urazie

Biały Kościół – 33 km – Ośrodek Wypoczynkowy w Białym Kościele

Oleśnica – Atol Aquapark, basen kryty i letni – 38 km

Sulistrowiczki – plaża gminna lub Ośrodek Wypoczynku Świątecznego – 50 km

Pęgów – Ośrodek Wypoczynkowy Glinianki – 50 km

Zalew Mietkowski – Borzygniew, Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego – 60 km

Proszkowice – Plaża na Cyplu Maniów – 60 km

Trzebnica – Gminny Park Wodny Trzebnica Zdrój – 60 km

Ząbkowice Śląskie – Słoneczny Park Wodny – 64 km

Bielawa – basen odkryty i jezioro (o Jeziorze Bielawskim pisałam 2 lata temu) – 65 km

Oborniki Śląskie – Centrum Rekreacji Oborniki – 66,5 km

Brzeg Dolny – Ośrodek Wypoczynkowy Wały – 67 km

Turawa – Jezioro Turawskie – 71 km

Kobyla Góra – Zalew Blewązka – 77 km

Ze Ślężą w tle
Ze Ślężą w tle

Jednym zdaniem

Okazuje się, że w większości tych miejsc jeszcze nas nie było! Co oznacza, że mamy w czym wybierać! 😀 Mam nadzieję, że tym wpisem zebrałam trochę pomysłów na miejsca z wodą, w których można przyjemnie spędzić leni czas.

Ciekawa jestem Waszych wyborów!

Udanych wakacji!

Zachód słońca nad wodą też jest piękny...
Zachód słońca nad wodą też jest piękny…

2 thoughts on “Gdzie nad wodę? | Oława i okolice”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top